Które choinki są bardziej ekologiczne? Żywe czy sztuczne?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 14:40
W wielu domach stoją już przepięknie ubrane choinki. Jak co roku pojawia się jednak pytanie, które z nich są bardziej ekologiczne? Żywe czy sztuczne? Coraz więcej Polaków przy wyborze choinek kieruje się bowiem troską o środowisko. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Happy Hirtzel/shutterstock

shutterstock wigilia boże narodzenie zaślepka 1200 550.jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia
Posłuchaj
04:39 PR1_MPLS 2020_12_21-07-39-36.mp3 Jakie choinki są najbardziej ekologiczne? (Jedynka/Cztery pory roku)

Żadnych wątpliwości, co do tego, jakie choinki powinniśmy wybierać, nie mają sprzedawcy handlujący drzewkami na placach. - Żywa na pewno jest bardziej ekologiczna niż plastikowa. Myślę też, że tworzy cały ten klimat świąteczny dla dzieciaczków, a musimy to przekazywać z pokolenia na pokolenie. Zapach i wszystko, co jest związane z ubieraniem choinki żywej, to jest to - mówi jeden ze sprzedawców.

Sztuczne też mają swoje zalety

Z kolei Izabela Gumółka-Pepłowska z firmy produkującej sztuczne choinki uważa, że mają one swoje zalety. - Są już tak dobrej jakości, że nie odbiegają wizualnie od naturalnych choinek. Choinki sztuczne zawsze wyglądają świeżo, służą nam przez wiele lat i są wygodne w użytkowaniu - wyjaśnia.
Sztuczne choinki powstają w większości z PCV lub polietylenu, a przy ich produkcji wytwarza się dużo dwutlenku węgla. Z szacunków wynika, że aby sztuczna choinka stała się bardziej ekologiczna od tej prawdziwej, trzeba byłoby ją użytkować co najmniej 20 lat, co jest jednak mało prawdopodobne. Co więc z kwestią jej ekologiczności?

- Tutaj zdania są podzielone. Z jednej strony choinki sztuczne służą nam przez wiele lat i oszczędzają naturalne drzewka, których nie musimy wycinać z naszych lasów czy upraw stworzonych specjalnie w tym celu. Natomiast z drugiej strony zanieczyszczają też nasze środowisko, więc nie do końca są takie ekologiczne jakby się nam wydawało - twierdzi Izabela Gumółka-Pepłowska.

Nie niszczą lasów

Co do tego, że bardziej ekologiczne są choinki żywe, wątpliwości nie ma Anna Malinowska z Lasów Państwowych.

- Choinki naturalne są ekologiczne w przeciwieństwie do tych sztucznych. Nie trzeba się obawiać, że kupując żywe drzewko na przykład niszczymy las, ponieważ większość drzewek pochodzi ze specjalnych plantacji i to głównie prywatnych. Jako Lasy Państwowe sprzedajemy co roku od kilkudziesięciu tysięcy do 100 tysięcy drzewek świątecznych, co przy globalnym obrocie żywymi choinkami w Polsce szacowanym nawet na 6 mln sztuk, stanowi drobny ułamek - przekazuje Anna Malinowska.

Niektóre markety oferują swoim klientom możliwość zakupu drzewek uprawianych od nasionka w pojemniku, a następnie oddania ich po świętach. - Wszystkie osoby, które kupią choinkę z pełną bryłą korzeniową uprawianą w doniczce, po świętach mogą ją oddać do dowolnego sklepu. Te drzewka zostaną przekazane lokalnym społecznościom, przedszkolom, szkołom, domom kultury - mówi Joanna Łozińska z jednej z sieci handlowych.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 21.12.2020 

Godzina emisji: 7.39

DS

Zobacz więcej na temat: Lasy Państwowe choinka

Czytaj także

Dieta, aktywność fizyczna. Jak wytrwać w zdrowotnych postanowieniach?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:51
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, a wraz z nim plany i postanowienia, w tym także te zdrowotne. Czy odpowiednia dieta i święta są do pogodzenia? Czy otyłość i brak ruchu zwiększają ryzyko zachorowania na raka? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezenty na Święta? Kurier: to ostatni dzwonek na wysłanie paczki

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:50
W okresie przedświątecznym kurierzy dwoją się i troją, żeby pod nasze adresy dotarły wyczekiwane paczki. Jak okazuje się, jest to już ostatni dzwonek na nadanie przesyłek. - 21 grudnia jest ostatnim dniem, kiedy jeszcze będziemy mieli względny spokój, że przesyłki dotrą do nas przed Świętami - potwierdza dr Jacek Karcz z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń