Rabusie choinek zmorą leśników

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:22
Nie ma to jak świeża, pachnąca lasem choinka. Ważne, żeby była z legalnego źródła. W czasie przedświątecznym zmorą leśników są rabusie, którzy marzą o darmowym świątecznym drzewku. Czyhają na nich jednak pułapki. Lepiej w taką pułapkę nie wpaść, bo wywołane z tej fotobudki zdjęcie może kosztować 500 złotych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: manfredrichter/pixabay

choinki free 1200.jpg
Które choinki są bardziej ekologiczne? Żywe czy sztuczne?

Tyle wynosi mandat za kradzież drzewka z lasu. Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy "kradzieży obrzędowej". Nadleśnictwo Kalisz chce jednak zapobiec takim rabunkowym "obrzędom" i proponuje świerki i sosny za przysłowiowe grosze.


Posłuchaj
03:10 Choinki SD 22-12-2020.mp3 Legalnie kupione choinki z lasu (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Beata Kątna z Nadleśnictwa Kalisz przyznaje, że tradycja kradzieży choinki jest mocno zakorzeniona wśród Polaków. Bo przyniesienie drzewka z lasu wróżyło pomyślność i dobrobyt. Obecnie taki proceder jest raczej nieopłacalny, bo 500 złotych mandatu to spory ubytek w portfelu. - Dlatego polecamy kupno choinek z naszych plantacji - mówi. Zapewnia, że choinki pochodzą z miejsc, w których wysokie drzewa nie mogą rosnąć, np. spod linii energetycznych.

Łukasz Wyrzykowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz zachwala, że choinkę o wysokości 2,5 metra można kupić już za 20 złotych. - Taka naturalna, jaka wyrosła - wyjaśnia. Radzi, żeby jej nie przynosić do domu, kiedy jest pełnia księżyca, bo szybko zrzuci igły. - Na szczęście teraz mamy nów i drzewka powinny długo postać - zauważa.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Danuta Synkiewicz

Data emisji: 22.12.2020 

Godzina emisji: 6.47

ag