Polacy w Rosji szykują się do świąt

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 13:08
Polacy mieszkający w Rosji już od kilku dni przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Nasi rodacy starają się przygotować wigilijne i świąteczne potrawy zgodnie z polską tradycją. Uczą się też polskich kolęd, przy okazji opowiadając o naszych narodowych tradycjach swoim sąsiadom - Rosjanom.
Wierszyna na Syberii
Wierszyna na SyberiiFoto: Maciej Jastrzębski/ Polskie Radio

choinka ścieta pixabay 1200x660.jpg
Rabusie choinek zmorą leśników

Nawet w najtrudniejszych sowieckich czasach Polacy nie dali się złamać i świętowali Boże Narodzenie, choć groziły za to kary. - Babcia prowadziła do świętego Ludwika i stawaliśmy przy prawej kolumnie, bo tam zbierała się grupa Polaków - opowiada historyk Piotr Romanow.


Posłuchaj
03:02 Syberia 22-12-2020.mp3 Święta u Polaków w Rosji (Sygnały dnia/jedynka)

 


choinki free 1200.jpg
Które choinki są bardziej ekologiczne? Żywe czy sztuczne?

Na Syberii Polacy, oprócz kultywowania tradycji, starają się wykorzystać świąteczny czas do podtrzymywania więzi między sobą. Sergiusz Fiel, prezes Tiumańskiego Centrum Oświaty i Kultury Polskiej "Latarnik" tłumaczy, że Boże Narodzenie jest świętem jednoczącym Polaków. - Ksiądz ma polskie pochodzenie, ale parafia jest wielonarodowa, więc w kościele wszystko odbywa się w języku rosyjskim, z czego nie jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi. Dlatego zbierają się na Wigilię zgodnie ze zwyczajami, łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy i dopiero potem idą na pasterkę.

Polskie zwyczaje kultywowane są również w dalekim Tomsku. Szefowa tamtejszej Polonii Aleksandra Guzejewa wyjaśnia, że Polonia nie ma własnej siedziby, więc Polacy zbierają się w Centrum Języka Polskiego i Kultury na miejscowym uniwersytecie. Ewelina Wiżentas z Wierszyny na Syberii opowiada, że wszystkie świąteczne zwyczaje się zachowały. - Jest opłatek, siano pod obrusem i pusty talerz - wymienia. I oczywiście choinka.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maciej Jastrzębski (Moskwa)

Data emisji: 22.12.2020 

Godzina emisji: 7.47

ag

 Czytaj także

Adwent w polskiej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 05:45
Adwent to czas rozpoczynający nowy rok liturgiczny. W tradycji był okresem bogatym w ludowe zwyczaje, wypełniające wierzącym oczekiwanie na narodzenie Jezusa Chrystusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień św. Szczepana - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 08:01
26 grudnia Kościół Katolicki obchodzi wspomnienie świętego Szczepana – pierwszego chrześcijańskiego męczennika. Dzień ten był szczególny w polskiej tradycji ludowej.
rozwiń zwiń