Boże Narodzenie 2020. Czy czekają nas śnieżne, białe święta?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 12:45
Czy w 2020 roku wreszcie czekają nas święta Bożego Narodzenia ze śniegiem? Przypomnijmy, że ostatnie białe święta mieliśmy w 2012 roku, czyli 8 lat temu. Jak będzie w tym roku? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Syda Productions

Posłuchaj
03:15 SD pogoda na święta.mp3 Boże Narodzenie 2020. Czy czekają nas śnieżne, białe święta? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

"Wigilia będzie przypominała wiosnę"

W dniu 24 grudnia (wigilia Bożego Narodzenia) będzie panowała wiosenna aura. Temperatury w całym kraju będą się wahać w granicach 8-11 stopni Celsjusza. - Na zachodzie kraju wartości na termometrach będą przekraczały 10, a nawet 11 stopni Celsjusza, w centrum Polski ok. 8 stopni, a najchłodniej - ok. 0 stopni - będzie na północnym wschodzie - prognozuje rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Grzegorz Walijewski. 


Zimy stulecia nie będzie 

Pierwszy i drugi dzień świąt przyniesie lekkie ochłodzenie, jednak na będzie to zima stulecia. - Dni świąteczne mogą przynieść małe zaskoczenie, bo wraz z przemieszczającym się frontem będziemy mieli opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu - mówi Grzegorz Walijewski. - Może się trochę zabielić, szczególnie w centrum kraju, na wschodzie i południu. Może nie będzie pokrywy śnieżnej, grubszej, ale mimo wszystko śnieg w Boże Narodzenie to jest miły widok - dodaje. 

Według prognoz w nocy z 25 na 26 grudnia może przybyć więcej śniegu. - Nawet do 10 cm na Podhalu i ok. 5 cm na Pomorzu. Pomiędzy pierwszym a drugim dniem świąt może spać do 5 cm śniegu - tłumaczy Grzegorz Walijewski. 

Prognoza pogody na czwartek - 25 grudnia 2020 r.
Prognoza pogody na czwartek - 25 grudnia 2020 r.

Zmienia się klimat 

Obserwacje wskazują na wzrost globalnych średnich temperatur powietrza i oceanów, powszechne topnienie śniegu i lodu oraz podnoszenie się poziomu mórz. W ciągu ostatnich 150 lat średnia temperatura wzrosła o prawie 0,8 stopnia Celsjusza na świecie i o około 1 stopień Celsjusza w Europie. 

IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) szacuje, że do 2100 r. globalna temperatura może zwiększyć się o kolejne 1,8 do nawet 4,0 stopni Celsjusza. 

Czytaj: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 23.12.2020 r. 

Godzina emisji: 7.48

 ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bezpieczna Jedynka". Rady, które pozwolą uniknąć zmartwień przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 17:09
Zapewne wizyta w jakimkolwiek centrum handlowym w ostatni weekend przed świętami będzie dużym wyzwaniem. W Bezpiecznej Jedynce radzimy, o czym należy pamiętać, aby ten czas nie kosztował nas mnóstwa nerwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie w Polsce będą białe święta? Zobacz najnowszą prognozę pogody

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:14
"Okres Świąt Bożego Narodzenia przynajmniej częściowo powinien upływać w iście zimowej atmosferze" - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim komunikacie. Publikuje również orientacyjną prognozę pogody na świąteczny tydzień.
rozwiń zwiń