Kard. Kazimierz Nycz: gorąco proszę, byśmy umieli szanować uczucia ludzi wierzących

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 08:58
- Wyrażanie swoich poglądów niech będzie tam, gdzie jest do tego miejsce, przede wszystkim to miejsca debaty, dyskusji, Sejm i inne formuły, ale równocześnie jak ludzie chcą to wyrażać, to nawet na ulicy, jednak są pewne granice, których nie wolno przekraczać - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Kardynał Kazimierz Nycz
Kardynał Kazimierz NyczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Bardzo bym prosił wszystkich, także tych, którzy mają jakieś zamiary wokół Pasterki, czy wobec Pasterki, żeby jednak szanowali uczucia ludzi wierzących, szanowali to, co dla wierzących jest absolutną świętością, jest to msza święta - podkreślił w radiowej Jedynce kard. Kazimierz Nycz.

- Zdziwiłbym się bardzo, gdyby coś takiego nastąpiło, bo myślę, że jednak rozsądek zwycięży, ale jest to gorąca prośba, abyśmy po prostu umieli się różnić, bo o to też chodzi. Umieli szanować takie miejsca, gdzie taka wymiana poglądów, pokazowa i obrazoburcza nie powinna mieć nigdy miejsca - zaznaczył metropolita warszawski.


Posłuchaj
20:48 PR1_SD_20201224071500_for_media.mp3 Kard. Kazimierz Nycz: gorąco proszę, byśmy umieli szanować takie miejsca, gdzie taka wymiana poglądów, pokazowa i obrazoburcza nie powinna mieć nigdy miejsca (Sygnały dnia/Jedynka)

 

"Oddech" przy świątecznym stole

Hierarcha został zapytany o słowa z ostatniego wywiadu, w którym mówił o zakazie rozmów o polityce przy wigilijnym stole. - Chciałem wyjaśnić, że nie mam prawa i nie zamierzam nikomu czegokolwiek zakazywać, to wypowiedź, która wybrzmiała w kontekście i dotyczyła tylko mojego stołu wigilijnego, ponieważ przy stole rozmawiamy na różne tematy w ciągu roku, też się różnimy, nie kłócimy się, ale oddech przy stole wigilijnym musi być - zaznaczył.

- Nie chodzi o to, by w Święta Bożego Narodzenia i także w Wigilię wszystkie problemy, którymi żyjemy cały rok odrzucić, zapomnieć. Tego się nie da zrobić i myślę, że nie ma potrzeby. Jednak sama kolacja wigilijna ze względu na temperaturę emocjonalną, od rozmów o polityce w moim domu jest wolna - powiedział kardynał.

- Jeżeli komuś nasuwa się temat polityki w Wigilię, staram się go "przyblokować", w tym znaczeniu, "dajmy sobie w ten wieczór spokój". Bardzo często odprowadza taka dyskusja od tego, co powinno być przy stole wigilijnym - podkreślił gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Świątek

Gość: kard. Kazimierz Nycz (metropolita warszawski)

Data emisji: 24.12.2020

Godzina emisji: 8.15

pg

Czytaj także

"Niech Chrystus narodzi się w naszych sercach". Abp Kondrusiewicz ze specjalnym apelem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 12:53
Metropolita mińsko-mohylewski na Białorusi abp Tadeusz Kondrusiewicz podziękował za wspólną modlitwę, działanie i wymianę darów, które mają dopomóc w jak najszerszym otwarciu drzwi Chrystusowi na Wschodzie. - Niech Chrystus narodzi się w naszych sercach w Polsce, na Wschodzie i całym świecie - podkreślił duchowny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Nycz: życzę, by święta Bożego Narodzenia pozwoliły nam głębiej zrozumieć czas pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 07:12
- Pusty talerz na wigilijnym stole to zaproszenie do wyjścia z miłością i zainteresowanie do drugiego człowieka, może naszego samotnego starszego sąsiada – powiedział kard. Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodniczący Episkopatu: niech Nowonarodzony obdarza swoim pokojem i nadzieją

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 07:02
- Nie zapominajmy, że Jezus Chrystus, który przyszedł na ziemię, by zamieszkać pośród nas, dzieli z nami nasze cierpienia, trudy i niepokoje – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń