Dworczyk: termin na zapisy do szczepień dla grupy zero został wydłużony

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:50
- Z grupy zero, która liczy około miliona osób, zgłosiło się do szczepień około 400 tys. - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że termin na zapisy do szczepień dla tej grupy został wydłużony do 14 stycznia tego roku.
Szef KPRM Michał Dworczyk
Szef KPRM Michał DworczykFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłuchaj
13:33 [STUDIA]S4_(PCM) 2020_12_29 08_15_34_for_media.mp3 Michał Dworczyk: do Polski dotarło dotychczas 310 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zgodnie z przyjętym w połowie grudnia Narodowym Programem Szczepień, w pierwszej kolejności (grupa "zero") szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

20c27095-12.jpg
Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Tak wygląda procedura krok po kroku

Rząd szacuje, że to grupa nawet miliona osób. Michał Dworczyk powiedział w radiowej Jedynce, że z grupy "zero" zgłosiło się około 400 tys. osób.

- Biorąc pod uwagę szczególny czas świąteczno-noworoczny, w którym się znajdujemy, oraz to, iż jest to początek całego procesu, uważam, że nie jest to zły wynik - stwierdził. Poinformował, że termin został jednak wydłużony do 14 stycznia. - Zdecydowaliśmy się na to w związku z postulatami płynącymi ze środowisk lekarskich - tłumaczył.

Czytaj także:

Osoby pracujące w sektorze ochrony zdrowia powinny zgłaszać się do jednego z ponad siedemdziesięciu szpitali węzłowych. Michał Dworczyk zapewnia, że przedłużenie terminu dla grupy "zero" nie opóźni szczepienia seniorów. System zapisów ma być gotowy 15 stycznia.

epa08907642-12.jpg
"Nowe zawsze powoduje wątpliwości". Ekspert odpowiada na obawy dot. szczepionek

Zapytany o to, kiedy zaszczepi się premier Mateusz Morawiecki, odpowiedział, że szef rządu zapisze się do szczepień zgodnie z harmonogramem przewidzianym dla grupy, w której się znajduje. Podkreślił, że świadomie nie zdecydowano się na to, aby polityków szczepić w pierwszej kolejności.

Czytaj także:

- Przy tej temperaturze sporu politycznego mogłoby to wzbudzić wiele emocji takich, że rząd pierwszy chce się szczepić, a przecież seniorzy czekają w kolejkach, osoby, którym bardziej te szczepienia są potrzebne.

Szef KPRM powiedział też, że do Polski dotarło dotychczas 310 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa. Dodał, że w przyszłym tygodniu do Polski trafi kolejne 300 tysięcy dawek. Dworczyk ocenił, że system szczepień maksymalną wydolność osiągnie w drugiej połowie stycznia.

Gość Jedynki powiedział, że osoby, które przyjmą szczepionkę na koronawirusa, otrzymają status osoby zaszczepionej. Wskazywał, że takie zaświadczenie będzie zwalniało z obowiązkowej kwarantanny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 29.12.2020 r. 

Godzina emisji: 8.15

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak