Hejnalista poszukiwany. Trwa nabór do pracy na wieży Mariackiej

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:15
Krakowscy strażacy ogłosili nabór na nowych hejnalistów. Pracę na wieży Mariackiej nie będzie jednak łatwo dostać, ponieważ rekrutacja zakłada aż sześć etapów, a samych wymagań jest całe mnóstwo. Gra na trąbce, dobra kondycja oraz brak lęku wysokości to tylko niektóre z nich.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Stanisław Rozpędzik/PAP


Planszówki.jpg
Renesans gier planszowych. "Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych
Posłuchaj
04:42 Jedynka/Sygnały dnia - 29.12.2020 hejnalista Straż pożarna poszukuje hejnalistów (Jedynka/Sygnały dnia)

- Poszukujemy właściwie dwóch strażaków hejnalistów. Do ich głównych zadań będzie należało pełnienie służby w wieży Mariackiej przez 24 godziny i odgrywanie melodii hejnału mariackiego na cztery strony świata o każdej pełnej godzinie - mówi Bartłomiej Rosiek, rzecznik krakowskiej straży pożarnej.

Rekrutacja w kilku etapach

Obecnie straż pożarna zatrudnia siedmiu hejnalistów, ale jeden etat został już zwolniony przez legendę krakowskiej trąbki - Jana Sergiela, który wygrywał hejnał z wieży Mariackiej przez 24 lata. Teraz jednak zamierza skupić się na prowadzeniu orkiestry w Bieńkówce w gm. Budzów.

Kandydaci mają czas na składanie dokumentów do 5 stycznia. Rozpatrywane będą również aplikacje kandydatek. Warto dodać, że nabór został podzielony na sześć etapów. - Pierwszy z nich to weryfikacja dokumentacji. Później następują: sprawdzian umiejętności gry na trąbce, test sprawności fizycznej, próba wydolnościowa, podciąganie na drążku, bieg po kopercie oraz test z lęku wysokości. Na koniec oczywiście zostanie przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna - wyjaśnia Bartłomiej Rosiek.

Źródło: Krzysztof Duda/Hejnał Mariacki

Jak wygląda praca hejnalisty?

Przyszły hejnalista musi przygotować się na 24-godzinny dzień pracy, po którym następuje 48 godzin przerwy. Oprócz odgrywania hejnału, do jego obowiązków należeć będzie także przyjmowanie turystów na wieży Mariackiej, udzielanie wywiadów oraz odgrywanie melodii religijnych i historycznych podczas różnych uroczystości.

- Mam na koncie około 6 tys. hejnałów, ale ciągle gra się jeszcze bez rutyny. Ludzką rzeczą jest czasami się pomylić, ponieważ nie jesteśmy robotami. Czasami mówię ludziom, że jak się pomylimy to nawet dobrze, bo wtedy słychać, że gramy na żywo - śmieje się jeden z hejnalistów Krzysztof Krawczyk.

A jak to było kiedyś?

Funkcja hejnalisty mocno zmieniła się od czasów, kiedy w Krakowie zaczęto grać hejnał. - Stanowisko hejnalisty, czyli strażnika na wieży zwanej hejnalicą, było potrzebne w mieście przynajmniej od czasów średniowiecza. Jedną z funkcji wieży było to, żeby panować wzrokiem nad tym, co dzieje się w mieście i żeby wypatrywać niebezpieczeństw - tłumaczy Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Strażacy przez setki lat ostrzegali z wieży Mariackiej przed ogniem. Okno wieży wyznaczało kierunek, z którego nadchodziło zagrożenie. Z kolei od XIX wieku, wraz z rozwojem systemów łączności, hejnał z sygnału alarmowego zamienił się po prostu w znak miasta.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Martyna Masztalerz

Data emisji: 29.12.2020 

Godzina emisji: 7.47

DS

Zobacz więcej na temat: Kraków straż pożarna

Czytaj także

Świat ogarnęła "szachomania". Efekt serialu "Gambit królowej?"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 11:29
Przez lata nie cieszyły się wielką popularnością. Elitarne, niezrozumiałe, mało pasjonujące. Taką opinię u wielu osób miały szachy. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Gra bije rekordy popularności, a pudełka z szachowymi figurami błyskawicznie znikają ze sklepowych półek. Skąd ta zmiana?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz internet lub telefon na abonament? Sprawdź nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 16:54
Od tego poniedziałku klienci firm telekomunikacyjnych mają prawo do rozwiązywania umów poprzez wysłanie e-maila, natomiast operatorzy zostali zobowiązani do informowania klientów o automatycznym przedłużeniu umowy na czas nieokreślony. Takie zapisy wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja prawa telekomunikacyjnego.
rozwiń zwiń