"99 procent skuteczności". Dr Krzysztof Kucharczyk o szczepionkach przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 09:20
- Szczepionki mRNA są najnowszą technologią, chociaż od lat stosowaną np. w przemyśle weterynaryjnym. Trzy lata temu współpracowałem nad taką szczepionką dla drobiu i jej skuteczność wynosiła 99 procent - mówił w Programie 1 Polskiego Radia biotechnolog dr Krzysztof Kucharczyk.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tero Vesalainen/Shutterstock

Na świecie rozpoczęły się programy szczepień przeciwko koronawirusowi, które mogą położyć kres trwającej pandemii COVID-19.

Posłuchaj
21:18 [STUDIA]S4_(PCM) 4 styczeń 2021 08_15_26_for_media.mp3 "99 procent skuteczności". Dr Krzysztof Kucharczyk o szczepionkach przeciw COVID-19 (Sygnały dnia/Jedynka)
 

Polska w ramach Narodowego Programu Szczepień zakupiła do tej pory ponad 60 mln dawek szczepionki (większość producentów wskazuje, że w celu osiągnięcia maksymalnej skuteczności pacjent powinien przyjąć dwie dawki - red.) przede wszystkim z firm AstraZeneca (16 mln dawek), Pfizer/BioNTech (16,74 mln) oraz Janssen Pharmaceutica NV /Johnson & Johnson (16,98 mln).

szczepionka pizer mid-20c31242 1200.jpg
Kolejna partia szczepionek w Polsce. Prezes ARM: wkrótce trafią do szpitali

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

W dystrybucji pojawią się także szczepionki wyprodukowane przez CureVac (5,65 mln dawek) oraz Moderna (6,69 mln). Spośród tych firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna jako pierwsze uzyskały możliwość dopuszczenia swoich szczepionek do obrotu.

Dr Krzysztof Kucharczyk mówił w "Sygnałach Dnia" m.in. o różnicach między preparatami. - W szczepionkach Pfizera i Moderny ich składnik informuje organizm jak wytworzyć fragment wirusa i uczulić układ immunologiczny - tłumaczył.

- W przypadku AstraZeneki transport informacji genetycznej ze strzykawki do komórki jest szybszy - wskazywał.

Czytaj także:

Doktor zwracał uwagę na to, że bezpieczeństwo produktów medycznych jest podstawowym tematem analizowanym przed dopuszczeniem do użycia. - Tak też jest w przypadku szczepionek przeciw COVID-19 - dodał.

. .

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Katarzyna Gójska

Gość: dr Krzysztof Kucharczyk (biotechnolog)

Data emisji: 04.01.2021 

Godzina emisji: 8.15

ks

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Legenda dziennikarstwa w szpitalu. Powodem COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 08:16
Wieloletni współpracownik telewizji CNN, nestor amerykańskiego dziennikarstwa telewizyjnego Larry King trafił do szpitala z powodu Covid-19. 87-letni dziennikarz był przed tygodniem przyjęty do Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles - podała stacja CNN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina dodała Polskę do czerwonej strefy. Wprowadzono obostrzenia dla przekraczających granicę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 18:56
Ukraińskie ministerstwo zdrowia wpisało nasz kraj na listę państw tak zwanej czerwonej strefy. Oznacza to, że aby wjechać na Ukrainę z Polski należy spełnić pewne warunki. Jednym z nich jest odbycie kwarantanny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekord zakażeń w Wlk. Brytanii, kolejne przypadki nowej mutacji w Norwegii. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 20:00
Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19, dlatego na bieżąco śledzimy najważniejsze wiadomości ze świata. Tak relacjonowaliśmy poniedziałkowe (04.01) wydarzenia.
rozwiń zwiń