Dworczyk: możliwości systemu są dużo większe niż liczba dostępnych na rynku szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 07:46
- System, który budujemy od wielu tygodni, pozwala nam na wykonywanie nawet 4 milionów szczepień w ciągu miesiąca, a te dostawy, na które możemy obecnie liczyć, to jest 360 tys. dawek tygodniowo, co daje nam niewiele ponad 1,4 miliona szczepionek miesięcznie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Foto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj

08:27 [ PR1]PR1 (mp3) 5 styczeń 2021 07_21_53_for_media.mp3 Michał Dworczyk: łącznie z wczorajszą dostawą do Polski przyjechało 670 tys. szczepionek (Jedynka/Sygnały dnia)

Zamówienie szczepionek na koronawirusa dla państwa Unii Europejskiej składała Komisja Europejska. Wczoraj dziennik "Bild" opublikował list z czerwca ubiegłego roku, w którym ministrowie zdrowia Niemiec, Francji, Włoch i Holandii zwrócili się do KE, aby ta objęła wiodącą rolę w zakupie szczepionek. Zdaniem niemieckiej gazety, była to błędna decyzja, która dziś skutkuje tym, że w Europie brakuje szczepionek na COVID-19.

pap_20201230_0N8-12.jpg
Szczepienia grupy zero przeciwko COVID-19. Wiemy, ile osób poddało się zabiegowi

Jak poinformował w radiowej Jedynce szef KPRM Michał Dworczyk "do Polski przyjechało 670 tys. szczepionek, łącznie z wczorajszą dostawą".

- Do końca pierwszego kwartału tego roku będziemy mieli szansę zaszczepić 2,9 miliona osób, mówię tutaj o deklaracjach producenta - powiedział Dworczyk.

Zobacz także:

Podkreślił jednak, że "dostawy zakontraktowane przez UE są bardzo małe w stosunku do możliwości szczepień, które stworzyliśmy".

en szczepionka 663.jpg
Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Szef KPRM zapytany o to, czy osoby zaszczepione mogą liczyć na jakieś specjalne benefity stwierdził, że "takich przywilejów nie powinno być".

- Natomiast wprowadziliśmy status osoby zaszczepionej. Osoba, która skutecznie została zaszczepiona, staje się sama bezpieczna, ale też bezpieczna dla innych. Stąd np. brak obowiązku kwarantanny dla osoby, która miała kontakt z chorym, ale była zaszczepiona - podkreślił Dworczyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której gość Jedynki skomentował także m.in. szczepienia celebrytów poza kolejnością.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Daniel Wydrych

Gość: Michał Dworczyk (szef KPRM)

Data emisji: 05.01.2021 

Godzina emisji: 7.15

paw/