"Poczuli się równiejsi niż inni". Kraska o osobach zaszczepionych poza kolejnością

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:43
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczepienia osób spoza grupy zero, do których doszło na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, zbulwersowały opinię publiczną. Gość Programu 1 Polskiego Radia mówił, że te osoby, które szczepiły się w warszawskiej placówce, poczuły się "równiejsze niż inni".
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio

Waldemar Kraska zauważył, że takie zachowanie jest charakterystyczne dla minionej epoki.

dworczyk_michał_ok.jpg
Dworczyk: mamy dużo większe możliwości szczepień niż dostępna liczba szczepionek na rynku

Sprawę szczepień osób spoza grupy zero bada NFZ. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że kontrola dotyczy kilku wątków, między innymi tego, w jaki sposób osoby spoza grupy zero zostały zapisane na szczepienia.


Posłuchaj
19:05 [STUDIA]S4_(PCM) 5 styczeń 2021 08_15_05_for_media.mp3 Wiceminister zdrowia o szczepieniach przeciw COVID-19 (Jedynka/Sygnały dnia)

 

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym zaszczepiono poza kolejnością 18 osób. O zaszczepieniu informował w mediach społecznościowych między innymi były premier Leszek Miller. Zaszczepieni zostali też aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, a także satyryk Krzysztof Materna.

Komisja powołana przez rektora WUM stwierdziła, że Centrum Medyczne WUM nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów. Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym źle zorganizowano akcję szczepień oraz brak było należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. W związku ze sprawą została odwołana prezes zarządu Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością doktor Ewa Trzepla.

Dotychczas w Polsce zaszczepiono 85 tys. osób

Wiceminister zdrowia powiedział w "Sygnałach dnia", że jak tylko Europejska Agencja Leków zatwierdzi kolejne szczepionki przeciw COVID-19, to trafią one do Polski. Dotychczas unijny regulator dopuścił stosowanie szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.

Waldemar Kraska zauważył na antenie Programu 1 Polskiego Radia, że umowy zawierane przez Unię z firmami farmaceutycznymi "nie są porażające", a zapotrzebowanie na szczepionki jest większe.

Wiceminister zdrowia poinformował, że dotychczas w Polsce zaszczepiono 85 tysięcy osób. W naszym kraju szczepienia ruszyły 27 grudnia. W pierwszej kolejności zabiegowi poddawani są pracownicy sektora służby zdrowia. Dotychczas do Polski dotarło 610 tysięcy szczepionek Pfizera.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Piotr Gociek

Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 05.01.2021 

Godzina emisji: 8.15

mg/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opublikowano mapę punktów szczepień w całym kraju. Zobacz lokalizacje

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 06:25
Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy zero, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia grupy zero przeciwko COVID-19. Wiemy, ile osób poddało się zabiegowi

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 06:56
W całym kraju trwają szczepienia pracowników sektora ochrony zdrowia. Z informacji podawanych przez rzecznika rządu Piotra Müllera wynika, że dotychczas przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 85 tys. osób z grupy zero.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Elity III RP uważają, że mogą więcej". Michał Woś o szczepieniach celebrytów

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 08:00
- Medycy byli skreślani z listy, a na ich miejsce wrzucani byli celebryci. To jest skandal, który pokazuje mentalność elit III RP, czyli kolesiostwo, cwaniactwo, wszystko po znajomości - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
rozwiń zwiń