Zamieszki na Kapitolu. Horała: USA nadal pozostają stabilnym, demokratycznym państwem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 07:53
- Jest to zaskoczenie i szok, jednak nie przeceniałbym tych zdarzeń. USA nadal pozostają stabilnym, demokratycznym państwem i supermocarstwem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Marcin Horała
Marcin HorałaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W środę po południu, czasu lokalnego, zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli do Izby Reprezentantów i Senatu, powodując przerwanie obrad Kongresu, który zebrał się, aby ostatecznie zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich z 3 listopada 2020 roku, wygranych przez Demokratę Joe Bidena.

1200_Duda_FORUM.png
"Polska wierzy w siłę amerykańskiej demokracji". Prezydent zabrał głos ws. wydarzeń w USA

Doszło do starć protestujących z policją. Interweniowała Gwardia Narodowa. Burmistrz Waszyngtonu wprowadziła w mieście godzinę policyjną, którą będzie obowiązywać od 18 czasu lokalnego. Zginęły cztery osoby, aresztowano ponad 50 osób, a 14 policjantów zostało rannych.

Posłuchaj
19:31 PR1 2021_01_07-07-14-36_for_media.mp3 Marcin Horała: USA nadal pozostają stabilnym, demokratycznym państwem (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem Marcina Horały "jest to zaskoczenie i szok". - Jednak nie przeceniałbym tych zdarzeń. USA nadal pozostają stabilnym, demokratycznym państwem i supermocarstwem. Część polskiej opozycji tak bardzo potępia zamieszki w Kapitolu, a jeszcze kilka tygodni wcześniej popierali tego rodzaju demonstracje w Polsce, które dążyły do podważania wyniku wyborów i nawoływali do obalania na ulicy demokratycznie wybranej władzy. Wcześniej zachwycali się protestami Black Lives Matter, które wiązały się z daleko posuniętą przemocą - mówił.

Czytaj także:

Gość Polskiego Radia przyznał, że "Polska stawiała na bliskie relacje z USA i wszelkie układy, traktaty pozostają w mocy, a interes USA jest ten sam". Przemawiają za tym ich twarde interesy. Chiny rzuciły rękawice USA o światową hegemonię, zatem nie zmieni się polityka USA względem Azji i tym samym Europy, mogą zmienić się akcenty medialne - dodał wiceminister.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Krzysztof Świątek

Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego)

Data emisji: 07.01.2021 

Godzina emisji: 7.15

dn/kh

Czytaj także

"Fałszerstwa wyborcze idą w miliony głosów". Dr Targalski o wyborach w USA

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 09:55
- Potwierdziły się przypuszczenia, o których mówiliśmy przed wyborami. Jeżeli głosowanie ma być uczciwe, to nie może się odbywać drogą korespondencyjną ani elektroniczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, politolog.
rozwiń zwiń