X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Próbujmy redukować szkody

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2010 09:30
Dopalacze to taki ogromny problem, bo nie wiemy, jaki jest ich chemiczny skład.
Audio

- Nie tak dawno można jeszcze było przebadać wszystkie narkotyki i wiadomo było jak ratować kogoś, kto przedawkował, teraz wszyscy są bezradni – mówi gość „Sygnałów Dnia” Łukasz Ługowski, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "KĄT".

Dodaje, że dopalacze to między innymi, dlatego taki ogromny problem, że nie wiemy, jaki jest ich skład chemiczny.

- Narkotyki i prostytucja to są dwa najbardziej dochodowe interesy, które państwo wrzuciło w podziemie i podziemie na tym najbardziej zarabia – uważa Łukasz Ługowski.

Gość Jedynki jest przekonany, że trzeba ten rynek kontrolować w lepszy sposób, bo zniszczyć się go nie da. Tym bardziej, że dla wszystkich zainteresowanych jest oczywiste, że dopalacze sprzedaje się na przykład w kwiaciarniach jako nawóz do różnych roślin.

- To jest nasza specjalność – udawanie, że czegoś nie ma, bo czegoś zabroniliśmy. Nie udawajmy, że wszyscy jesteśmy abstynentami, a młodzież nie pali marihuany – mówi dyrektor MOS „KĄT”.

Ługowski mówi, że problem z dopalaczami ma cała Europa, ale najlepiej ze środkami zmieniającymi świadomość poradzili sobie Czesi. Zliberalizowali prawo dotyczące marihuany, która jest legalnie dostępna na rynku.

- Nigdy nie powiem, że marihuana i alkohol to przyjemne środki, bo to narkotyki zmieniające świadomość, ale to, co zrobili Czesi to próba redukowania szkody – uważa Ługowski.

Według gościa Jedynki jedynym na razie sposobem na walkę z tym problemem jest sprawdzony w narkomani sposób redukcji szkód. - Jeszcze niedawno wszyscy się oburzali, że rozdaje się narkomanom czyste strzykawki, a to przecież w wielu przypadkach był jedyny sposób na redukcję szkód, bo narkoman używał czyste strzykawki i na przykład nie zaraził się wirusem HIV – przekonuje Ługowski.

Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przyznaje, że w swojej szkole jest w stanie przypilnować, żeby młodzież na terenie szkoły nie była pod wpływem środków odurzających.

– Na to, co robią po szkole nie mam wpływu, ale na pewno nie udaję, że nikt z nich nie używa środków zmieniających świadomość – przyznaje Ługowski.

Rozmawiał Henryk Szrubarz

(im)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po dopalaczach można źle skończyć

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2009 08:45
Zaprasza Krzysztof Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy w Jedynce - Dopalacze

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2009 11:42
Audycja Pawła Wojewódki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne dopalacze na liście zakazanych narkotyków

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 17:34
Senat jednogłośnie poparł w czwartek ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, rozszerzającą wykaz zakazanych środków odurzających o kolejne tzw. dopalacze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narkotyki bez kar

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2010 12:10
Rząd chce zliberalizować ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Organa ścigania mogłyby odstąpić od karania osób, które posiadają środki odurzające.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dopalacz wstępem do uzależnienia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2010 11:53
– W ostatnich latach w Polsce udało się zahamować tendencje do sięgania po narkotyki, a teraz mamy nowe zjawisko - dopalacze – powiedział Piotr Jabłoński z Ministerstwa Zdrowia.
rozwiń zwiń