Paweł Jabłoński: amerykańskie instytucje pokazały, że potrafią radzić sobie z kryzysami

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:01
- Nasza opozycja wzywa do potępiania wszystkiego i wszystkich, którzy nie zgadzają się z ich linią polityczną, ale w stosunkach międzynarodowych trzeba zachować powściągliwość - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński Foto: Polskie Radio

Posłuchaj
19:27 [STUDIA]S4_(PCM) 8 styczeń 2021 08_15_42_for_media.mp3 Paweł Jabłoński: amerykańskie instytucje pokazały, że potrafią radzić sobie z kryzysami (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Sympatycy prezydenta USA Donalda Trumpa wtargnęli w środę do gmachu Kongresu, doprowadzając do wstrzymania posiedzenia amerykańskiego parlamentu. Demonstrantom udało się wejść m.in. do sali obrad Izby Reprezentantów oraz biura szefowej tej izby Nancy Pelosi. W czasie zamieszek w środę śmierć poniosło czworo zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. Zginął też jeden policjant, a 50 funkcjonariuszy zostało rannych.

Mariusz Błaszczak.jpg
Błaszczak zarzuca opozycji hipokryzję: podobne sceny jak w Waszyngtonie widzieliśmy na ulicach polskich miast

Paweł Jabłoński uważa, że w chwili kryzysu instytucje amerykańskie zadziałały.

- Oczywiście te wydarzenia, które miały miejsce bezpośrednio po rozpoczęciu certyfikacji wyników wyborów były rzeczywiście bardzo niepokojące. Tam zginęło pięć osób i to jest sytuacja godna najwyższej krytyki. Jednocześnie po dość szybkim wyprowadzeniu demonstrujących z budynku Kongresu, te prace zostały wznowione i dokończone. Amerykańskie instytucje pokazały, że potrafią radzić sobie z kryzysami, a ustępujący prezydent powiedział, że nastąpi uporządkowane przekazanie władzy - podkreślił gość Jedynki.

- Na tym polega też system demokratyczny, że ludzie mają prawo do protestów. Demokracja sobie z tym radzi. Zamieszki w USA nie są sytuacją pożądaną, ale byłbym daleki od twierdzenia, że dochodzi do upadku tej cywilizacji - dodał wiceminister spraw zagranicznych.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiała: Katarzyna Gójska

Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 08.01.2021 

Godzina emisji: 8.15


mr

Czytaj także

Zmiana w Białym Domu. Ekspert: Trump był dla Chin problemem i błogosławieństwem

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:56
- Prezydent USA był korzystny dla Chin z tego względu, że swoją osobowością i stylem prowadzenia polityki był bardzo antagonizujący. Doprowadziło to do zasadniczego osłabienia pozycji USA na świecie  - powiedział dr hab. Michał Lubina, ekspert ds. wschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń