Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Gratka dla historyków, ale nie tylko dla nich

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:27
Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DKrue/pixabay.com

Archiwum 1200x660.jpg
Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Materiały zgromadzone w archiwum Instytutu pochodzą między innymi z: Bundesarchiv, United Nations Archives, brytyjskich National Archives, Instytutu Pamięci Narodowej, polskich archiwów państwowych i wielu innych.


Posłuchaj
01:37 Jedynka-12-01-2021-sygnały-dnia-archiwum cyfrowe.mp3 Archiwum cyfrowe Instytutu Pileckiego już działa (Sygnały dnia/jedynka)


moje archiwum 1200x660.jpg

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski wyjaśnia, że archiwum dla Instytutu ma duże znaczenie. - Naszą ambicją jest stworzenie prestiżowego ośrodka naukowego, podejmującego ważne tematy i dostarczającego wiedzy, która pozwoli nam wchodzić w swobodną i odważną dyskusję z badaczami z całego świata. Nie da się tego osiągnąć bez nowoczesnego archiwum, nie da się tego zrobić bez źródeł" - tłumaczył dyrektor Kozłowski.

Kierowniczka Zespołu Pozyskiwania Archiwaliów Monika Maniewska opowiada, że dokumenty pozyskiwane do archiwum Instytutu są zbierane na całym świecie. - Dokumenty, które prezentujemy są w języku, w którym zostały stworzone, natomiast opisy są po polsku - precyzuje.

Pełnomocnik Dyrektora ds. Programowych Instytutu Pileckiego Tomasz Stefanek wyjaśnia, że zbiór powinien ułatwić pracę historykom. Badacze będą mogli korzystać z materiałów archiwalnych z różnych instytucji w Warszawie lub oddziale Instytutu w Berlinie. - Mamy nadzieję, że pozwoli to badaczom zarówno z Polski, jak i z zagranicy badającym okupację w Polsce w czasie II wojny światowej nie jeździć już po całym świecie, lecz przyjeżdżać do nas, do Instytutu i na miejscu prowadzić badania - mówi.Kierowniczka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska wyjaśnia, że dzięki współpracy z Bundesarchiv oraz jego oddziałami udało się odnaleźć bardzo wiele dokumentów dotyczących tragicznych losów Polaków. W zbiorze udało się zamieścić między innymi dokumenty, które są ważne dla bardzo wielu osób, szukających historii swojej rodziny. Są wśród nich na przykład zachowane wyroki śmierci na polskich jeńcach wojennych. Często, to być może jest jedyna wzmianka dla rodziny o tym, co się stało z ich bliskim. Wśród dokumentów są też, na przykład, korespondencje dotyczące tego, jak przewożono Polaków do niemieckiego obozu Mauthausen, co stanowi pewną część szerszej historii walki z Polską inteligencją.

Aby skorzystać z zasobów archiwum, należy wejść na stronę archiwum.instytutpileckiego.pl, gdzie można zapoznać się z katalogiem zbiorów.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 12.01.2021

Godzina emisji: 8.39

IAR/ag


Czytaj także

Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 10:52
W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
rozwiń zwiń