Dr Michał Sutkowski: do wakacji możemy zaszczepić nawet 30 proc. populacji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:21
- Wydaje się, że jeśli tempo (szczepień) będzie w okolicach 2 mln w drugim kwartale, a jest szansa, że szczepionek będzie więcej w Polsce, to przy tym tempie osiągnęlibyśmy niezły - jeszcze nie zadowalający, ale niezły - poziom w granicach 30 proc. populacji zaszczepionej. To razem powoduje, że do wakacji byłoby już zdecydowanie lepiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Szczepienia personelu szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Szczepienia personelu szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Niedługo po świętach w Polsce ruszył Narodowy Program Szczepień. Obecnie w kraju zaszczepiono już ponad 300 tys. osób. Na razie trwają szczepienia tzw. grupy zero, czyli pracowników służby zdrowia, zarówno medyków, pielęgniarek, jak i personelu niemedycznego szpitali. Następnie rozpoczną się szczepienia grupy pierwszej, czyli seniorów, a później także służb mundurowych i nauczycieli. Kolejne etapy szczepień obejmują kolejne grupy wiekowe i zawodowe. W "Sygnałach dnia" o programie szczepień oraz bezpieczeństwie szczepionki mówił dr Michał Sutkowski.

Michał Dworczyk_m_1200_pr24.jpg
Michał Dworczyk: dziś przedstawimy kalendarz szczepień do końca marca
Posłuchaj
18:28 S4_PCM_PR1_MPLS 2021_01_13-08-15-04_for_media.mp3 Dr Michał Sutkowski o szczepieniach na COVID-19 ("Sygnały dnia" / Jedynka)

"Do wakacji może być dużo lepiej"

Gość radiowej Jedynki, zapytany "kiedy to się wreszcie skończy?" stwierdził, że na wiosnę symbolicznego zdjęcia maseczek raczej spodziewać się nie możemy. Wyjaśnił, że wiąże się to z wciąż jeszcze dość niskim tempem szczepień, które wynika ze zbyt małych dostaw szczepionek od producenta. Dodał, że możliwości Polski, to 1,5-2 mln szczepień miesięcznie, a w deklaracjach - nawet 3 mln.

- A jeśli chodzi o liczbę szczepionek, to 3 miliony będziemy mieli do końca kwartału, a nie miesięcznie, więc będziemy mogli zaszczepić tak naprawdę grupę zero i część osób powyżej 80. roku życia i część osób powyżej 70. roku życia. To już jest jakiś sukces, ale nie na tyle jeszcze, żeby bal organizować - stwierdził dr Michał Sutkowski.

- Wydaje się, że jeśli tempo będzie w okolicach 2 mln w drugim kwartale, jakby się udało, są zapowiedzi, jest szansa, że szczepionek będzie więcej w Polsce, to przy tym tempie osiągnęlibyśmy niezły - jeszcze nie zadowalający, ale niezły - poziom w granicach 30 proc. populacji zaszczepionej (...). To razem powoduje, że do wakacji byłoby już zdecydowanie lepiej - mówił.

Czytaj więcej:

Kto pierwszy do szczepień?

szczepionka1.jpg
Będzie więcej szczepionek przeciwko COVID-19. Firmy medyczne zwiększają moce produkcyjne

Gość Polskiego Radia, zapytany o to, kto, jego zdaniem, powinien być zaszczepiony wcześniej - seniorzy czy nauczyciele - bez wahania odpowiedział, że seniorzy, zgodnie z planem rządowego programu.

- Wydaje się, że kierunek jest słuszny i etapy są słuszne, czyli [zaczynamy] od osób najbardziej narażonych. Nie trzeba mówić, że ten etap zero jest etapem, gdzie szczepić powinniśmy właśnie personel medyczny, ten, który jest najbardziej narażony na pierwszej linii walki z koronawirusem - mówił dr Michał Sutkowski.

- I w drugiej kolejności osoby starsze, które z racji (...) dużego wieku mają podstawowe wskazania do tego, żeby być szczepionymi w pierwszej grupie, zwykle mają jeszcze wiele chorób współistniejących. I to daje obraz osoby niezwykle narażonej na koronawirusa - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .


* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)
Data emisji: 13.01.2021
Godzina emisji: 08.15

jmo

Czytaj także

"Zabrakło odwagi cywilnej". Jest odpowiedź ministra zdrowia na oświadczenie rektora WUM

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 20:59
- Rektor ponosi odpowiedzialność nie wobec mnie, ale wobec studentów, akademików i osób oczekujących na szczepienie. Zabrakło odwagi cywilnej - napisał minister zdrowia Andrzej Niedzielski w odpowiedzi na oświadczenie rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga, który poinformował, że nie zamierza się podać do dymisji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijna narada w sprawie COVID-19. Rozmowy o przyspieszeniu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 07:49
Dziś odbędzie się narada z udziałem unijnych ministrów zdrowia (początek ok. 9.30) na temat szczepień i pandemii koronawirusa. Wideokonferencję zwołała Portugalia, która w tym półroczu kieruje pracami Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń