Zima zawitała do Polski. "Niskie temperatury są sporym wyzwaniem"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:21
Zima, wyczekiwana szczególnie przez najmłodszych, właśnie rozgościła się w Polsce. "Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima, to musi być zimno. Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury!" - mówił jeden z bohaterów kultowego filmu Stanisława Barei zatytułowanego "Miś". A gdzie w naszym kraju jest najzimniej?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ioana Catalina E/shutterstock

shutterstock_parking dom posesja1200.jpg
Czy właściciel posesji sam może ustalić zakaz parkowania?
Posłuchaj
04:12 Jedynka/Sygnały dnia - 13.01.2021 zima Zima nawiedziła Polskę. Czy będzie bardzo zimno? (Jedynka/Sygnały dnia)

Zapowiedzi zimowe w niektórych mediach były niemal dramatyczne. Straszono nas "Bestią ze Wschodu", która miała przynieść siarczysty mróz oraz śnieżyce. Jak okazuje się, bestii jednak nie będzie, ale synoptycy przewidują znaczne ochłodzenie. Do tego śnieg spadnie w całym kraju.

- Im bliżej weekendu, tym temperatury będą coraz niższe. Dojdzie do tego, że w weekend na południu kraju temperatury spadną nawet do -20°C. Mówię tutaj głównie o kotlinach górskich. Z kolei na Podhalu i na Podkarpaciu będzie od -18°C do -16°C (…). Śnieg będzie występował właściwie codziennie, z czego na południu w górach będzie obserwowany największy przyrost. Codziennie będzie przybywało od 5 do 10 cm śniegu - mówi Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Grzegorz Walijewski przyznaje, że styczeń zawsze jest najzimniejszym miesiącem roku i takie ochłodzenie nie powinno nikogo dziwić. - Śnieg jest bardzo potrzebny przyrodzie. Wiosną powinien się topić i poprawiać sytuację na rzekach i jeziorach, jak również poprawiać wilgotność gleby i poziom wód gruntowych - dodaje.

Niskie temperatury kłopotem dla kierowców

Zimowa pogoda jest sporym wyzwaniem dla kierowców. Nie dość, że na drogach jest ślisko, to pojawiają się również problemy z odpaleniem silnika w aucie. Niskie temperatury wpływają przecież negatywnie na sprawność akumulatora. - Może zdarzyć się, że nawet w nowoczesnych, kilkuletnich samochodach akumulatory już nie dają rady - potwierdza Kuba Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Dlatego przed mrozami warto doładować akumulator. Jeśli mimo to, rano nie możemy odpalić, w niektórych miejscowościach z pomocą przyjdą… strażnicy miejscy. - Wszelkie awarie czy problemy z uruchomieniem samochodu można zgłaszać pod numer straży miejskiej. Jeżeli patrol ma czas wolny, podjeżdża i udziela pomocy przy uruchomieniu samochodu - informuje Beata Drzeniek, komendant Straży Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim.

Pamiętajmy o…

Z kolei sierżant sztabowy Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji przypomina, żeby nie zatracić się w zimowym szaleństwie. Wybierając górki do saneczkowych zjazdów, należy wybierać takie, które są oddalone od dróg i chodników. Warto także pamiętać, że kodeks drogowy zabrania ciągnięcia osób na sankach za samochodem.

Nadchodzące duże mrozy to także wyzwanie dla osób bezdomnych. Dlatego rzecznik stołecznej Straży Miejskiej Sławomir Smyk apeluje, aby reagować w sytuacjach, kiedy widzimy bezdomnych na ulicy, a na termometrach są niskie temperatury.

- Przede wszystkim musimy zwracać uwagę na osoby śpiące i które gdzieś się przełożyły. Zachęcamy do tego, aby zainteresować się taką osobą, podejść do niej i sprawdzić, w jakim stanie znajduje się, a następnie wykonać telefon na 986. Wtedy na miejsce podjedzie patrol, który oceni sytuację i na pewno udzieli pomocy osobie bezdomnej - dodaje Sławomir Smyk.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Patryk Michalski

Data emisji: 13.01.2021 

Godzina emisji: 7.43

DS

Czytaj także

Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Gratka dla historyków, ale nie tylko dla nich

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 16:27
Instytut Pileckiego udostępnił archiwum cyfrowe. Do tej pory Instytutowi udało się zgromadzić przeszło milion stron dokumentów, tysiące zdjęć, kilkaset archiwalnych filmów, tysiące relacji świadków koszmaru II wojny światowej. Zapisane są w nich losy obywateli polskich, którzy w XX wieku doświadczyli dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny bilans ostatniej nocy. Dwa zgony z wychłodzenia, śmiertelne zatrucie czadem

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:31
W nocy dwie osoby zmarły z wychłodzenia, jedna zatruła się śmiertelnie tlenkiem węgla. Poinformowała o tym Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń