Dowody rejestracyjne - czy trzeba je wymieniać, gdy brakuje miejsca na pieczątkę?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 13:58
Od dnia 4 grudnia 2020 r. w przypadku braku miejsca na pieczątkę stacji diagnostycznej potwierdzającą ważność badań technicznych nie mamy obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krzysztof Dąbkowski

samochód 1200.jpg
Kupujemy używane auto – jak nie dać się oszukać?

Jak zaznacza Marcin Obłoza z wrocławskiego magistratu, brak miejsca na pieczątkę już nie będzie problemem dla właścicieli aut. - Nie będzie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego w przypadku, kiedy brakuje miejsca na wbicie przez diagnostę pieczątki o dacie następnego badania technicznego pojazdu - informuje. - Taka wymiana może nastąpić, ale wyłącznie na wniosek właściciela pojazdu. Diagnosta każdorazowo po przeprowadzeniu badania pojazdu musi wprowadzić informacje o jego wyniku i terminie rejestracji, które to dane są przekazywane do CEPiK-u - dodaje.


zmiana ustawy PRD dowód rejestracyjny.jpg zmiana ustawy PRD dowód rejestracyjny.jpg

CEPiK  

W Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zawarte są dane i informacje o drogowych pojazdach mechanicznych, ich właścicielach i posiadaczach, a także osobach posiadających wymagane uprawnienia do kierowania pojazdami. - Każdy użytkownik może sobie sprawdzić dane zawarte w systemie CEPiK. Jako użytkownik samochodu można sprawdzić m.in. do kiedy jest ważne badanie techniczne - wyjaśnia Stanisław Drohomirecki. - Jest taka zakładka jak "oś czasu", gdzie jest odnotowana historia samochodu w systemie CEPiK od 2014 roku - dopowiada ekspert. 

Posłuchaj
03:08 Jedynka/SD 14.01.2021 dowody rejestracyjne.mp3 Dowody rejestracyjne - czy trzeba wymieniać, gdy zabraknie miejsca na pieczątkę? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Opłaty za nowy dowód rejestracyjny 

Adam Krasicki, naczelnik Wydziału Komunikacji w oławskim Starostwie Powiatowym opowiada, ile zapłacimy, jeżeli jednak zdecydujemy się na wymianę dowodu rejestracyjnego. - Jeżeli klient będzie chciał wymienić dowód rejestracyjny z powodu braku miejsca na badanie techniczne, to są dwie możliwości i dwie ceny - wyjaśnia. - W przypadku wymiany dowodu bez pozwolenia czasowego koszt wynosi 54,5 zł, a jeżeli osoba będzie chciała wyjechać za granicę, to organ może wydać pozwolenie czasowe. Na takim pozwoleniu będzie można się poruszać  przez miesiąc i wtedy cena wynosi 73,5 zł - informuje. 

Czytaj: 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Malwina Gadawa 

Data emisji: 14.01.2021 r. 

Godzina emisji: 7.43

ans 


Czytaj także

Zmiany na drogach w 2021 roku – co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 11:00
Nadchodzą zmiany w kodeksie drogowym! Od nowego roku część przepisów zostanie zmieniona. Celem wprowadzanych zmian jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa. Co zmieni się od 1 stycznia? O czym warto pamiętać? Za co możemy zostać ukarani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy warto myć samochód podczas mrozu?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 15:30
Na ulicach deszcz, błoto, śnieg, sól i piasek – kilka przejażdżek naszym nowo wypucowanym autem i ponownie nie możemy na nie patrzeć. Czy jednak wizyta na myjni podczas mrozu jest rzeczywiście dobrym pomysłem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy właściciel posesji sam może ustalić zakaz parkowania?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 11:27
Znalezienie miejsca parkingowego, szczególnie w dużych miastach, często graniczy z cudem. Parkingów jest mało, a właściciele posesji niekiedy sami wyłączają z użytkowania chodnik przed swoim domem, przywieszając na bramach komunikat "nie parkować". Czy takie kartki z napisem "zakaz parkowania" są równoznaczne ze znakami drogowymi?
rozwiń zwiń