Wiceszef MSZ o eutanazji Polaka w Wielkiej Brytanii: to przerażająca sprawa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 09:12
- To przerażające, że można w świetle prawa skazywać człowieka na śmierć, w sytuacji kiedy wiedza medyczna pozwala na ratowanie go - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński Foto: Polskie Radio

Paweł Jabłoński był pytany w "Sygnałach Dnia" o interwencje ws. eutanazji Polaka, który przebywa w szpitalu w Anglii. Sprawa dotyczy mężczyzny, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. W wyniku tego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Zgodzili się na to mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

Posłuchaj
19:21 PR1 2021_01_20-07-15-08_for_media.mp3 Wiceminister MSZ Paweł Jabłoński o Polaku przebywającym w śpiączce w szpitalu w Wielkiej Brytanii (Sygnały dnia/Jedynka)

Rodzina złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ten skargę jednak odrzucił. To pozwala szpitalowi odłączyć podawanie mężczyźnie pożywienia i wody.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych od miesiąca w tej sprawie działa, interweniowaliśmy na szczeblu politycznym, dyplomatycznym, prawnym. Niestety orzecznictwo brytyjskie, także orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zmierza tutaj w bardzo niepokojącą stronę - stwierdził wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Wiceminister został zapytany, czy mamy sytuację dążenia do eutanazji za wszelką cenę. - Mam wrażenie, że dominuje podejście, które jest całkowicie sprzeczne z wartościami, które wyznajemy w Polsce, przynajmniej większość naszego społeczeństwa. Te wartości to przede wszystkim ochrona ludzkiego życia jako najwyższej wartości – powiedział Paweł Jabłoński.

1200_szpital_shutterstock.png
"Nie pozwólmy na zagłodzenie Pana Sławomira". Szereg petycji ws. Polaka umierającego w brytyjskim szpitalu

- Mam wrażenie, że orzecznictwo sądowe liberalne zmierza do tego, aby wartość, jaką jest życie ludzkie, wyceniać – w zależności od jakości życia i starać się prowadzić do tego, by do lekarza należała taka ocena w każdej sytuacji. To prowadzi do bardzo groźnych następstw – zaznaczył dyplomata.

Kolejne interwencje

Paweł Jabłoński powiedział, że strona polska będzie nadal interweniować w sprawie Polaka.

15 grudnia Sąd Opiekuńczy uznał, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny "nie jest w jego najlepszym interesie" i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, tak aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.

Aparatura podtrzymująca życie była dwukrotnie odłączana - najpierw na dwa, następnie na pięć dni - ale później była znów podłączana w związku ze złożonym wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto, a później - w związku z nowymi dowodami przedstawianymi przez tę część rodziny, która walczy o podtrzymywanie życia mężczyzny.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Gość: Paweł Jabłoński (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 20.01.2021 

Godzina emisji: 7.15

Jedynka/IAR/pg/kh

Czytaj także

"Długa i trudna rozmowa". Szczerski po spotkaniu z brytyjską ambasador ws. Polaka w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 23:58
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski rozmawiał z ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes w sprawie Polaka w śpiączce znajdującego się w szpitalu w Plymouth. Jak ocenił, rozmowa była długa i trudna. Poinformował też, że o losie pacjenta rozmawiał m.in. z ambasadorem RP w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zostały podjęte wszelkie możliwe działania". Komunikat MSZ ws. Polaka w śpiączce

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 19:40
"W sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii, MSZ podjęło wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym. Sprawa jest stale monitorowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej" - poinformował PAP resort spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń