Minister finansów o luzowaniu obostrzeń: jestem optymistą, że będzie to wkrótce możliwe

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 08:15
- Święta i ferie mamy za nami, teraz możemy już poluzować obostrzenia, ilość zakażeń jest na kontrolowanym poziomie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: twitter.com / Ministerstwo Finansów

- Jestem absolutnie optymistą, że za kilka tygodni będzie poluzowanie i będzie większe przez następne kilka miesięcy - stwierdził Tadeusz Kościński. Dopytywany, czy możliwą datą zmian obostrzeń jest początek lutego, wyjaśnił, że to właśnie czas za kilka tygodni.

Mówiąc o konkretnych decyzjach, zaznaczył, że należą one do premiera Mateusza Morawieckiego i rządowego zespołu kryzysowego. - To nie jest decyzja ministra finansów, główny głos ma minister zdrowia - wyjaśnił.

- Nikt się nie spiera, zawsze rozmawiamy, wiemy, że najważniejsze jest zdrowie, później jest gospodarka. Gospodarka jest bardzo ważna, ale zdrowie jest najważniejsze - podkreślił minister finansów.

Posłuchaj
18:28 PR1 2021_01-21-7-07-15-26_for_media.mp3 Tadeusz Kościński: najważniejsze jest zdrowie, później jest gospodarka (Sygnały dnia/Jedynka)

Apel do przedsiębiorców

- Apeluję o zdrowy rozsądek, żeby nie otwierać się nielegalnie i jak ktoś ma poważniejsze kłopoty, to należy zgłosić się do urzędu skarbowego i próbować wynegocjować odroczenie terminu zapłaty podatków, urzędy powinny bardzo pozytywnie na to patrzeć - powiedział Tadeusz Kościński.


shutterstock_pfr1200.jpg
Wiemy, ile firm ubiega się o pomoc z Tarczy 2.0 i o jaką sumę chodzi

Pytany, czy przekazano konkretne dyspozycje urzędom, wyjaśnił, że, są one "cały czas pozytywnie nastawione do przedsiębiorców".

- W interesie wszystkich jest, żeby przedsiębiorca utrzymywał swoją działalność i płacił podatki, lepiej odroczyć ten moment niż ogłosić upadłość - powiedział.

Obecne obostrzenia epidemiczne obowiązują do 31 stycznia. Do końca miesiąca zamknięte pozostaną między innymi: hotele, restauracje, siłownie, galerie handlowe i stoki narciarskie.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Krzysztof Świątek
GośćTadeusz Kościński (minister finansów, funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 21.01.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Czytaj także

Premier: od efektów naszej wspólnej walki zależy to, czy uda nam się uniknąć złych scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:15
- Nadal wszystko jest w naszych rękach. Każdy z nas musi zdać sobie sprawę z tego, że swoją postawą może mieć wpływ na sytuację epidemiczną w kraju. To od efektów naszej wspólnej walki zależy to, czy uda nam się uniknąć złych scenariuszy – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: priorytetem rządu jest ochrona życia od początku aż do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:55
- Zależy nam na kompleksowości, to jest ważne od samego początku, czyli momentu, w którym dowiadujemy się, że nasze dzieciątko urodzi się niepełnosprawne. Jesteśmy zobowiązani jako państwo wspierać - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obrady Sejmu: pytania o pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:53
Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk mówiła w Sejmie, że rząd w "trybie ekstraordynaryjnym" przygotował tarczę branżową dla firm, które najmocniej odczuły skutki drugiej fali pandemii COVID-19. Wiceminister odpowiadała na pytania posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie pomocy branżom: gastronomicznej, rozrywkowej, fitness i weselnej.
rozwiń zwiń