Szczerski: relacje Polski i USA budowano na wspólnych interesach, a te są niezmienne

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 09:17
- Położyliśmy solidne fundamenty pod relacje polsko-amerykańskie, nic nie powinno ich naruszyć – mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, pełnomocnik do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej. Dodał, że ważne dla nas kwestie, jak obecność wojsk USA w Polsce, Trójmorze, cieszą się konsensusem politycznym za oceanem, a nowa administracja krytycznie podchodzi do działań Rosji. Dowodem jest m.in. przesłuchanie kandydata na sekretarza stanu Antony'ego Blinkena przed senacką komisją: mówił on o powstrzymywaniu Rosji i niedopuszczalności projektu Nord Stream 2.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: W.Kusiński/PR

Joe Biden is sworn in as the 46th president of the United States pap_20210120_38J.jpg
Marcin Ociepa: Joe Biden może zaostrzyć politykę wobec Rosji

Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta), pytany w Jedynce o mowę inauguracyjną prezydenta USA, powiedział, że była skierowana głównie do amerykańskich wyborców, Joe Biden wspominał w niej o konieczności pojednania, pandemii, odbudowie gospodarczej. - Wątków międzynarodowych było tam niewiele, ale mowa była o odbudowie sojuszy, zaangażowaniu USA na świecie, a my liczymy na amerykańskie zaangażowanie w polityce międzynarodowej – zaznaczył Krzysztof Szczerski.


Posłuchaj
20:12 [STUDIA]S4_(PCM) 21 styczeń 2021 08_15_08.for_media_mp3 Krzysztof Szczerski (Kancelaria Prezydenta) o relacjach polsko-amerykańskich (Jedynka/Sygnały dnia)

 

- Położyliśmy solidne fundamenty pod relacje polsko-amerykańskie i nic nie powinno ich naruszyć; do tego po stronie USA jest dwupartyjny konsensus ws. rozbudowanej obecności wojsk USA na wschodniej flance, Trójmorza – mówił Krzysztof Szczerski pytany o relacje ze Stanami Zjednoczonymi za prezydentury Joe Bidena. Dodał, że to trzeci rozdział w relacjach z Waszyngtonem za prezydentury Andrzeja Dudy, wcześniej współpracował on z prezydentem Barackiem Obamą i Donaldem Trumpem

- Budowano te relacje na chłodno, na realistycznych podstawach, na zasadzie wspólnych interesów, a te są niezmienne – powiedział Krzysztof Szczerski.

Przyszły sekretarz stanu o Rosji

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że budowa relacji zawsze jest procesem, i już wcześniej prezydent Andrzej Duda zaprosił Joe Bidena do Polski. Zaznaczył, że trwa już praca z nową administracją, a współpracownicy prezydenta znają wiele osób z tego grona. 

Pytany, czy słowa Joe Bidena o współpracy z całym światem mogą oznaczać możliwość resetu z Rosją, zauważył, że w tej kwestii miarodajne jest przesłuchanie Antony’ego Blinkena przed senacką komisją spraw zagranicznych  - przyszły sekretarz stanu Antony Blinken mówił, że Rosja jest zagrożeniem dla świata, należy ją powstrzymywać, że w rozumieniu prezydenta projekt Nord Stream 2 jest niedopuszczalny, że po wydarzeniach wokół Nawalnego należy rozważyć sankcje. - Te twarde bezpieczniki bezpieczeństwa są dla nas ważne – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Zmiany w polityce zagranicznej USA możliwe są tam, gdzie były polityczne różnice – mówił Krzysztof Szczerski, wymieniając w tym kontekście Iran, czy kwestie klimatu.

Więcej w rozmowie. W audycji była mowa także m.in. o sprawie Polaka pogrążonego w śpiączce, znajdującego się w Wielkiej Brytanii.


. .


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Krzysztof Szczerski 

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 08.15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczerski o słowach prezydenta dotyczących wydarzeń na Kapitolu: najwłaściwsza reakcja

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 07:57
- Cały świat zareagował mniej więcej tak, jak prezydent Andrzej Duda. To była właściwa reakcja - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Szczerski, odnosząc się do reakcji prezydenta ws. zamieszek na Kapitolu. - Nie jest dobrą praktyką w relacjach międzynarodowych pouczanie siebie nawzajem - dodał pełnomocnik głowy państwa ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.
rozwiń zwiń