"Solidarność w UE nie zawsze jest realizowana". Müller o dodatkowych szczepionkach dla Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 09:00
- Z tego, co wiem na ten moment, Niemcy jeszcze nie wykorzystały tej umowy, bo też na razie nie ma dostaw. Mam nadzieję, że zostaniemy tylko na wizerunkowym złamaniu solidarności, a Niemcy nie podejmą działań, które złamałyby ustalenia podjęte na poziomie Rady Europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Mller
Piotr MüllerFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Piotr Müller 1200.jpg
Odmrażanie gospodarki. Rzecznik rządu: trwają przygotowania nowych procedur sanitarnych

Piotr Müller tłumaczył, że największym wyzwaniem w tej chwili nie jest logistyka szczepień, ale kwestia dostaw szczepionek. - Firma Pfizer, ani żadna inna, nie jest w stanie zrealizować w tej chwili takiej produkcji, która by zabezpieczała chociaż w pierwszym kwartale wystarczająca liczbę dawek - stwierdził rzecznik rządu. Dodał, że Komisja Europejska została zobowiązana do podejmowania działań, aby te kontrakty zapewnić.

Polityk mówił też, że na fakt zmniejszenia dostaw szczepionki stanowczo zareagował premier Mateusz Morawiecki, bo jeszcze przed szczytem Rady Europejskiej został skierowany list do wszystkich szefów rządów państw UE. - Stąd też dziania dotyczące drugiego kontraktu, który jest finalizowany i który mam nadzieję zapewni dodatkowe szczepionki w drugim kwartale - podkreślił.


Posłuchaj
18:08 [STUDIA]S4_(PCM) 22 styczeń 2021 08_15_15.mp3 Rzecznik rządu: kontrakt niemiecki symbolicznym pokazem tego, że solidarność w UE nie zawsze jest realizowana (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Mniej dawek

Müller mówił ponadto, że jest mało prawdopodobne, żeby pojawiło się więcej szczepionek w pierwszym kwartale. - Walczymy o to, żeby w drugim kwartale liczba szczepionek była większa i faktycznie wstępne deklaracje zakładają, że tak będzie, ale jesteśmy ostrożni, bo umowa zakładała regularne dostawy do Polski. Niestety ta cześć umowy nie została wypełniona - zauważył.

Gość radiowej Jedynki dodał, że terminy szczepień są zależne od liczby szczepionek. - Nikt nie zapisuje nikogo, jeśli nie ma gwarancji, że będzie możliwości, by taką osobę zaszczepić - stwierdził.

Na pytanie, czy Polska nie może zakupić szczepionek we własnym zakresie, Müller stwierdził, że "nawet przy determinacji polskiego rządu nie da się zamówić więcej szczepionek". - Nie ma producenta na świecie, który by miał zaakceptowaną procedurę na terenie UE, czyli pewność, że szczepionki są bezpieczne, u którego da się domówić kolejne dawki - wyjaśnił.

Dodał, że "kontrakt niemiecki to jest symboliczny pokaz tego, że solidarność europejska nie zawsze jest realizowana. Mamy jeszcze przykład Nord Stream 2 i kilka innych działań".

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Piotr Mueller

Data emisji: 22.01.2021

Godzina emisji: 08.15

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wykorzystajmy tę szansę". Premier apeluje do seniorów o szczepienie się na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Koronawirus zagraża w największym stopniu osobom starszym, dlatego w kolejce po szczepionkę są Państwo na pierwszym miejscu - zwrócił się do seniorów na łamach "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki. Wykorzystajmy tę szansę, jaką są szczepienia - zaapelował.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller: rektor WUM ma prawo nie podawać się do dymisji. Opinia publiczna oceni go negatywnie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 10:05
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poranku rozgłośni katolickich "Siódma - Dziewiąta", że choć z formalnego punktu widzenia rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong ma prawo nie podać się do dymisji, to opinia publiczna zapewne jego działania ocenia negatywnie.
rozwiń zwiń