Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. 5 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 10:52
W tym roku minie pięć lat od wdrożenia w Polsce Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki aplikacji każdy może podzielić się z policją informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważył w swojej okolicy.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Foto: policja.gov.pl

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.


Posłuchaj
03:19 EJ policja.mp3 Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. 5 lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Przykładowo mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na mapę blisko 7500 zgłoszeń. - Zagrożenia te najczęściej dotyczą spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, jak również aktów wandalizmu - mówi podkomisarz Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowa sądeckiej policji. - W zakresie ruchu drogowego najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości i nieprawidłowego parkowania - dodaje. 

źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Youtube

Małopolska - najwięcej zgłoszeń w kraju 

 - Małopolanie chętnie korzystają z tego narzędzia. Do tej pory otrzymaliśmy 222 tys. zgłoszeń, to najwięcej w kraju - informuje Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji. - Powoduje to, że w ciągu kilku dni pojawia się patrol i weryfikuje, czy na miejscu powtarzają się przypadki nieprawidłowego parkowania. Jeżeli chodzi o przekroczenie prędkości, to prowadzimy na nowym odcinku takie kontrole, a w przypadku spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych patrole również zwracają na to uwagę - stwierdza. 

Czytaj również: 

Wymiana informacji 

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o:

  • informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych
  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów oraz debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu
  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji

- Ta mapa służy wymianie informacji między policją a społeczeństwem. Po drugie my dyslokujemy służbę w zależności od tego, jakie informacje otrzymamy na mapę, czyli nie tylko weryfikacja zgłoszeń, ale także kierowanie większej ilości służb w miejsca, które zostały wskazane - tłumaczy podkom. Iwona Grzebyk-Dulak. 

Jak czytamy na stronie policja.gov.pl, w przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy można skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl. 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Monika Chrobak 

Data emisji: 27.01.2021 r. 

Godzina emisji: 6.43

policja.gov.pl/ans 

Czytaj także

Walka z piratami drogowymi. Dziś na polskich drogach kaskadowy pomiar prędkości

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 06:41
Na drogach całej Polski policja będzie dziś prowadzić kaskadowe pomiary prędkości. Celem akcji jest walka z piratami drogowymi oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O włos od tragedii - niebezpieczny manewr na wzniesieniu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 19:46
Kamera radiowozu grupy SPEED nagrała niebezpieczny manewr wykonany przez kierowcę busa na krajowej "ósemce". Kierowca wyprzedzał ciąg pojazdów na wzniesieniu. Zakończył ten manewr na jego wierzchołku – tuż przed ciężarówką jadącą z naprzeciwka.
rozwiń zwiń