Czy mogę się zaszczepić na koronawirusa, jak jestem w ciąży albo karmię piersią?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:51
Z obserwacji ekspertów wynika, że przeciwwskazania do szczepień są przeceniane, za to korzyści niedoceniane. - Często bywa tak, że my swoje lęki, obawy, które są czymś naturalnym, zupełnie zrozumiałym, racjonalizujemy poprzez szukanie pretekstu, żeby się nie zaszczepić - powiedział w Programie 1 wirusolog prof. Ernest Kuchar.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Posłuchaj
04:15 Jedynka/Sygnały dnia - 27.01-2021 szczepienia Czy mogę się zaszczepić na koronawirusa, jak jestem w ciąży albo karmię piersią? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

W radiowej Jedynce od poniedziałku do piątku ok. godz. 10.20 eksperci odpowiadają na pytania słuchaczy w ramach cyklu "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Zauważyliśmy, że w ostatnim czasie - od kiedy ruszyły zapisy - otrzymujemy wiele pytań dotyczących przeciwwskazań do zaszczepienia się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Postanowiliśmy więc temat zgłębić.

Czy poważna choroba albo ciąża wykluczają nas z grona osób, które mogą się zaszczepić?


Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Nie ma niebezpieczeństwa

- Często bywa tak, że my swoje lęki, obawy, które są czymś naturalnym, zupełnie zrozumiałym, racjonalizujemy poprzez szukanie pretekstu, żeby się nie zaszczepić - podkreślił wirusolog prof. Ernest Kuchar.

- Szczepionki, których obecnie używamy, czyli oparte na bazie mRNA, to są szczepionki "zabite". Można je bezpiecznie podawać osobom, które mają nawet ciężkie zaburzenia odporności. Oczywiście w takiej sytuacji nie ma gwarancji, że szczepionka pomoże. Powiem więcej - należy spodziewać się słabego efektu szczepienia, ale lepszy słaby efekt niż żaden. Nie ma niebezpieczeństwa, coś zabitego ożyć nie może - wskazał.

Kto zaszczepić się nie może?

koronawirus laboratorium 1200 free
Koronawirus w Programie 1

Jest grupa osób, które nie mogą skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19. - Wyłączenia dotyczą dzieci i młodzieży do 16. roku życia oraz wszystkich tych, którzy przeżyli bardzo nasiloną reakcję uczuleniową, którą nazywa się reakcją anafilaktyczną - wyjaśniła prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.

Ekspert dodała, że kolejnym przeciwwskazaniem jest - jak przy każdym szczepieniu - infekcja. - Ostra infekcja, z gorączką, ze złym samopoczuciem - wówczas nie powinniśmy absolutnie się szczepić - zaznaczyła prof. Boroń-Kaczmarska. 

Szczepienie a ciąża i karmienie piersią

Szczepienie nie jest zalecane kobietom w ciąży. Natomiast matki karmiące piersią nie muszą się martwić o zdrowie swoje i dziecka.

- Nie mając żadnych wykładników i żadnych danych co do bezpieczeństwa tej szczepionki w okresie rozwoju najpierw płodu, potem dziecka wewnątrzmacicznie, lepiej na pewno nie szczepić kobiet w ciąży. Mówię lepiej, bo nie chciałabym nikogo straszyć. Szczepionka będzie na pewno osiągalna przez długi czas i po urodzeniu dziecka, w trakcie karmienia piersią, można odbyć szczepienie - wytłumaczyła prof. Boroń-KaczmarskaPrzed szczepieniem każdego pacjenta bada lekarz. Decyzja o możliwości przyjęcia szczepionki jest podejmowana indywidualnie.

Czytaj także:

Szczepienia na koronawirusa w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 27 grudnia ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu (w tej chwili dla osób 70 plus). Na szczepienie zarejestrować można się na kilka sposobów, m.in. poprzez całodobową i bezpłatną infolinię - 989, poprzez wysłanie sms-a na numer 664 908 556 (treść: SzczepimySie) lub w wybranym przez nas punkcie szczepień.Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent wypełnia też na miejscu kwestionariusz. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji. Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i https://www.gov.pl/web/szczepimysie.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina Rożej Grzegorz Jankowski

Autorka materiału: Klaudia Porębska 

Data emisji: 27.01.2021 r. 

Godzina emisji: 7.45

kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus zdrowie medycyna

Czytaj także

Rzecznik MZ o walce z pandemią: najwięcej zależy od nas samych, zachowujmy się odpowiedzialnie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 15:30
- Rząd może wprowadzać najróżniejsze restrykcje, ale nie wygramy z COVID-19, jeżeli my sami nie zaczniemy zachowywać się odpowiedzialnie. Od nas, jako obywateli, zależy najwięcej - wskazywał na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
rozwiń zwiń