Śmierć Polaka w Wielkiej Brytanii. Sachajko: prezydent powinien ogłosić żałobę narodową

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 09:00
- Mam prośbę do prezydenta o ogłoszenie dnia żałoby narodowej, aby pokazać Polakom, że walczymy o nich, nie zgadzamy się na takie sytuacje i powinny być retorsje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, odnosząc się do śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii.
Jarosław Sachajko
Jarosław SachajkoFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Posłuchaj
09:03 PR1 (mp3) 28 styczeń 2020 08_15_12_40_for_media.mp3 Jarosław Sachajko: nie wyobrażam sobie, abyśmy mieli w Polsce prawo, które będzie zabijało dzieci czy osoby dorosłe (Sygnały Dnia/Jedynka)

Rozmowa dotyczyła kwestii prawa do życia w kontekście zakazu aborcji. - Mamy wielki problem z politykami, którzy nie chcą rozmawiać z polskim społeczeństwem. Dowolne zdarzenie próbuje się wykorzystać do tego, aby podsycać atmosferę wzajemnego niezrozumienia - ocenił Jarosław Sachajko.

- Aborcja nie jest żadnym rozwiązaniem. Rząd i partia rządząca powinni poważnie podejść do dyskusji nad tym tematem. Trzeba pomóc kobietom w tym, aby mogły rodzić dzieci i mogły być z tego dumne - podkreślił. 

niemowle 1200.jpg
Socha po publikacji wyroku TK: powinniśmy się skoncentrować na rozwoju programu "Za życiem"

Pozwolenie na śmierć 

Gość audycji odniósł się również do śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii, który był podłączony do aparatury podtrzymującej życie. - Mam prośbę do prezydenta o ogłoszenie dnia żałoby narodowej, aby pokazać Polakom, że walczymy o nich, nie zgadzamy się na takie sytuacje i powinny być retorsje. Liczyłem na dużo bardziej skuteczne działania polskiego rządu. Działanie było ponadstandardowe, ale można było np. wezwać brytyjską ambasador. Co innego rozmawiać, a co innego wezwać ambasadora - zwrócił uwagę. 

- Myślmy teraz, co zrobić na przyszłość. W USA powstają całe filmy o tym, w jaki sposób walczy się o swoich obywateli. My również powinniśmy tak zrobić - dodał.

Czytaj także:

Jego zdaniem "wybiera się życie, które nam pasuje, a które nie pasuje. Odłączenie od aparatury to pozwolenie na to, aby człowiek zmarł. W ten sposób można każdego zabić, bo małe dziecko także nie przygotuje sobie jedzenia".

Więcej w nagraniu.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Jarosław Sachajko (Kukiz'15)

Data emisji: 28.01.2021

Godzina emisji: 08.15

pkr

Czytaj także

Episkopat Anglii i Walii po śmierci Polaka w szpitalu Plymouth: jesteśmy głęboko zasmuceni

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 15:01
"Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci pana SR i składamy najszczersze kondolencje całej jego rodzinie" - napisali biskupi Anglii i Walii po śmierci Polaka zmarłego w szpitalu Derriford w Plymouth. Pan Sławomir R. zmarł wczoraj po odłączeniu wspomaganego żywienia i nawadniania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dopadniemy każdego". Lempart grozi lekarzom, chce ich ścigać za odmowę wykonania zabiegu aborcji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 18:25
- Jesteśmy gotowe, żeby wyjść na ulice - oświadczyły przedstawicielki Strajku Kobiet po publikacji uzasadnienia wyroku TK. - Wzywamy wszystkich, aby tym razem iść tak, żeby zostawiać ślady. Wyraźcie swój gniew tak, jak uważacie - nawoływała Marta Lempart. Demonstranci zebrali się przed siedzibą TK. Liderka protestów zagroziła urzędnikom i tym lekarzom, którzy odmówią zabiegu aborcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez kory mózgowej nie można funkcjonować". Neurochirurg o sprawie Polaka z Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 20:24
- Kora mózgowa potrzebna jest do wszystkich świadomych funkcji ludzkiego organizmu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 neurolog i neurochirurg dr Tomasz Skajster. Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Sprawa jego podłączenia do aparatury podającej mu wodę i pożywienie była przedmiotem sporu sądowego.
rozwiń zwiń