Pomoc dla osób niepełnosprawnych i seniorów w dotarciu na szczepienie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 18:06
Od ponad tygodnia trwa szczepienie seniorów w wieku 70+. Często dzieci lub wnuki pomagają dotrzeć zainteresowanym do wskazanych punktów szczepień. Niestety, nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na pomoc bliskich. Warto jednak przypomnieć, że mogą skorzystać ze specjalnego transportu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shuttertock/Grand Warszawski

covid test1200.jpg
Fałszywe wyniki testów COVID-19. Jak wygląda legalne zaświadczenie?

Ze specjalnego transportu mogą skorzystać osoby posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, a także osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia trudności w dotarciu do najbliższego punktu szczepień.


Posłuchaj
02:59 seniorzy szczepienia 2-02-2021.mp3 Niepełnosprawni i seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnego transportu w dotarciu do punktu szczepień przeciwko COVID-19 (Sygnały dnia/Jedynka)

 
Zapotrzebowanie na transport można zgłosić pod ogólnopolskim numerem infolinii o szczepieniach 989. Możliwa jest także rejestracja przez internet. Kwestie transportu rozwiązują jednostki samorządowe. Na przykład taki transport przygotowała gmina Piaseczno. Niepełnosprawnych wozi firma zewnętrzna, zaś osoby, które nie wymagają specjalistycznych warunków, wożą strażacy.

W Warszawie do Stadionu Narodowego, gdzie jest punkt szczepień, utworzono specjalną linię autobusową 902-Kurs na szczepienia, która co 20 minut wozi bezpłatnie seniorów ze stacji metra Stadion Narodowy. Dla osób niepełnosprawnych utworzono specjalny numer telefonu 22 333 44 33, gdzie można zgłosić potrzeby transportowe, podając hasło WAWA Taxi szczepienia przeciwko COVID-19.


. .

Czytaj więcej:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Autor materiału: Maciej Walecki

Data emisji: 2.02.2021 r. 

Godzina emisji: 7.40

ag

Czytaj także

Szczepienia przeciw COVID-19. "Zawsze powinniśmy chronić najsłabszych"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 12:38
W ostatnich tygodniach przez wszystkie przypadki odmieniamy słowo "szczepionka". Ruszyły bowiem masowe szczepienia osób starszych i planowane jest włączanie kolejnych grup. - Mamy zakontraktowanych 85 milionów szczepień. Należy to podzielić na pół, aczkolwiek niektóre szczepionki będą jednodawkowe. Możemy zatem powiedzieć, że mamy zakontraktowanych około 50 milionów szczepionek dla Polaków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy osoba, która miała wstrząs anafilaktyczny może się zaszczepić na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:14
- Ponad 50 lat temu miałem zastrzyk z ampicyliny i dostałem wstrząsu anafilaktycznego. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić przeciwko wirusowi COVID-19? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń