Paweł Mucha: debata o referendum ws. aborcji jest przedwczesna

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 09:00
Doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha uważa, że debata o referendum w sprawie aborcji jest przedwczesna, gdyż trzeba zaczekać, aż skończy się analiza treści uzasadnienia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Paweł Mucha
Paweł MuchaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja z przyczyn eugenicznych jest niezgodna z polską konstytucją. Decyzja wywołała falę protestów społecznych. Organizację referendum w tej sprawie proponuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

polskie radio tomasz latos 1200.jpg
"Gdybyśmy się do nich stosowali, sytuacja byłaby opanowana". Latos o przestrzeganiu zaleceń

W Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha zaznaczył, że kiedy analiza uzasadnienia się zakończy, to parlament będzie decydował, czy potrzebna jest w tym zakresie zmiana prawa.


Posłuchaj
18:17 Mucha Paweł SD 3-02-2021.mp3 Paweł Mucha o referendum w sprawie aborcji, Strajku kobiet i stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Jego zdaniem dyskutowanie dzisiaj o referendum w tej sprawie powodowałoby "wielotygodniowe, wielomiesięczne rozgrzanie emocji".

Zwrócił on przy tym uwagę, że środowiska skrajnie lewicowe "postulują dzisiaj aborcję na życzenie. Myślę, że większość Polaków takiego postulatu nie popiera".

Paweł Mucha skrytykował również agresję na protestach skrajnie lewicowych, feministycznych grup w ramach Strajku Kobiet, zaznaczając, że chociaż w Polsce obowiązuje wolność słowa i manifestacji, "ale nie może być zgody na działania, które są sprzeczne z prawem".

- W ramach tych protestów pojawiają się takie hasła jak "dym w kościołach", wypowiedzi, które lżą osoby publiczne, oraz wulgaryzmy nacechowane nienawiścią - zaznaczył.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Paweł Mucha (doradca społeczny Prezydenta RP)

Data emisji: 3.02.2021

Godzina: 8.15

pp

Czytaj także

Dr Sebastian Gajewski: na kandydata pokroju Szymona Hołowni nie ma dziś zapotrzebowania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:44
- Kandydatury pozapartyjne do wyborów prezydenckich to pieśń sprzed pięciu czy dziesięciu lat, którą śpiewali już Janusz Palikot, Paweł Kukiz czy Ryszard Petru - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. Gościem audycji byli również Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba: Szymon Hołownia to kandydat bez treści

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 18:20
Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Prof. Mieczysław Ryba (KUL) powiedział, że "nie sądzi, aby miał on szansę objąć to stanowisko". Prof. Ewa Marciniak (UW) jest zdania, iż dziennikarz chce "pokazać humanistyczną twarz polityki".
rozwiń zwiń