Inwestycje za pośrednictwem firm spoza UE. Zobacz, na co zwrócić uwagę i gdzie kryją się pułapki

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:25
Przy inwestowaniu pieniędzy za pośrednictwem podmiotów spoza UE należy zachować szczególną ostrożność - radzi Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach kampanii "Inwestuj świadomie!". Brak umowy i podstawowych informacji o inwestycji powinien wzbudzić czujność - dodaje.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Nie tylko biura podróży kuszą nas ofertami atrakcyjnych podróży w egzotyczne, odległe miejsca, ale także firmy z równie odległych zakątków świata przekonują do inwestowania w swoje produkty. Zanim zdecydujesz się wysłać swoje pieniądze w daleką podróż, upewnij się że nie jest to bilet w jedną stronę - podkreśla Urząd w komunikacie.

UKNF zaleca, by sprawdzić na stronie https://www.knf.gov.pl/podmioty/wyszukiwarka_podmiotow, czy podmiot, który oferuje inwestycję, jest do tego uprawniony. Przypomina przy tym, że instrumenty finansowe mogą oferować tylko licencjonowani pośrednicy. - Jeśli jest to pośrednik spoza Unii Europejskiej, musi on mieć swój oddział w Polsce. Jeśli nie ma go w tym wykazie, to KNF nie nadzoruje jego działalności - pisze UKNF.

Nie powierzaj pieniędzy nieznanej firmie

Należy też zweryfikować, czy informacje o inwestycji pochodzą z wiarygodnego źródła. - Informacje o atrakcyjnych możliwościach inwestycyjnych realizowanych przez podmioty z siedzibą poza Unią Europejską docierają najczęściej przez media społecznościowe lub mail.

Dużo ofert można spotkać na stronach i reklamach w Internecie, zdarza się także, że dzwoni do Ciebie bliżej nieokreślona osoba oferując taką inwestycje. Jeśli nie wiesz z kim rozmawiasz, ani nie jesteś w stanie potwierdzić źródła, z którego pochodzi informacja o inwestycji, zastanów się, czy rozsądnie zrobisz powierzając nieznanej firmie swoje pieniądze - stwierdzono.

bank Image by Jakub Orisek from Pixabay.jpg
Lista ostrzeżeń publicznych rozszerzona. KNF wpisał na nią trzy kolejne firmy

UKNF radzi, by zapoznać się z dokumentami nt. inwestycji i upewnić, czy informacje w nich zawarte są wiarygodne. Alarmujący powinien być brak umowy, na podstawie której można dochodzić swoich praw w przyszłości.

- Nawet jeśli otrzymałeś dokumenty dotyczące inwestycji, to sprawdź dokładnie jej założenia. Dowiedz się, czy Twoje środki będę finansować przedsięwzięcia, które uważasz za wiarygodne w oparciu o posiadane informacje. Jeśli poza obietnicą wysokiej zyskowności z inwestycji, w otrzymanych dokumentach brakuje informacji o jej modelu czy założeniach biznesowych, to zastanów się, czy warto finansować takie przedsięwzięcie - przestrzega Urząd.

Warto sprawdzić, z kim zawiera się umowę i jakie są możliwości dochodzenia roszczeń

- Często dokumenty związane z inwestycją rozmywają tożsamość podmiotu, który jest odpowiedzialny za zwrot środków z inwestycji. Zawierasz umowę z podmiotem A, przelewasz środki do podmiotu B, obowiązek zwrotu ciąży na podmiocie C, a sąd właściwy dla rozpatrywania sporów jest zlokalizowany na jednej z egzotycznych wysp. Jeśli nie jesteś pewien, z kim zawierasz umowę i na jakich zasadach możesz dochodzić swoich praw, zastanów się, czy na pewno jesteś gotów przelać swoje środki - zaleca UKNF.

Społeczna kampania informacyjna UKNF jest skierowana do nieprofesjonalnych inwestorów, poszukujących atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych, jednocześnie nieposiadających niezbędnej wiedzy lub doświadczenia do właściwej oceny dostępnych produktów.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Lista ostrzeżeń publicznych rozszerzona. KNF wpisał na nią trzy kolejne firmy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 12:12
Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych trzy podmioty, które prowadzą działalność w zakresie wykonywania czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF - poinformowała Komisja w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy podmiot na liście ostrzeżeń. KNF: podejrzenie popełnienia przestępstwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:52
First Class Financial Group sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych - podała Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki komercyjne zrezygnują z dywidendy? KNF wydała zlecenia

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 08:51
Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła bankom komercyjnym wstrzymanie wypłaty dywidendy w I połowie 2021 r., w przypadku banków spółdzielczych Komisja zaleciła co najmniej rozważenie rezygnacji z dywidendy, a innym instytucjom finansowym – zaostrzenie kryteriów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod KNF

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 04:20
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i policja ostrzegają przed "oszustwem na KNF". Oszuści próbują uwiarygodnić swoje działania poprzez wykorzystanie logotypów Komisji Nadzoru Finansowego lub Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Politycy i bankowcy komentują decyzję o restrukturyzacji Idea Banku. KNF prostuje nieprawdziwe informacje

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 13:20
Nie milkną komentarze po przymusowej restrukturyzacji Idea Banku, który od wczoraj stał się częścią Banku Pekao. Według Komisji Nadzoru Finansowego w wypowiedziach dla TVN24 i "Gazety Wyborczej" mecenasa Romana Giertycha oraz byłego właściciela Idea Banku Leszka Czarneckiego padają stwierdzenia nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd.
rozwiń zwiń