"Zakładają, że Polacy nie pamiętają ich rządów". Czarnek o konwencji PO

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 08:07
- Polacy pamiętają dokładnie to, co miało miejsce wówczas, kiedy pan Donald Tusk był premierem i Platforma Obywatelska z PSL-em była u władzy. Pamiętają ten program "Laptop dla każdego". (...) Teraz powrót do tego programu przez polityków tej samej formacji jest o tyle śmieszny, co i również niepokojący - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do najnowszych propozycji programowych PO.
Borys Budka podczas internetowej konwencji PO
Borys Budka podczas internetowej konwencji POFoto: PAP/Piotr Nowak

W sobotę liderzy Platformy Obywatelskiej Borys Budka i Rafał Trzaskowski przedstawili propozycję utworzenia - wraz z innymi partiami opozycyjnymi - "Koalicji 276", która miałaby zwyciężyć z Prawem i Sprawiedliwością w wyborach. Podczas konwencji przedstawiono także pewne elementy programowe, a wśród nich także te odnoszące się do oświaty. W "Sygnałach dnia" propozycje PO komentował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

dzieci_free_szkoła_1200.jpg
"Pilnie potrzebna strategia". Prof. Nowakowska-Siuta o powrocie dzieci do szkół
Posłuchaj
19:50 S4_PCM_PR1_mp3 2021_02_08-07-16-00_for_media.mp3 Przemysław Czarnek: PO opiera swoje pomysły na założeniu, że Polacy nie pamiętają ich rządów ("Sygnały dnia" / Jedynka)

"Polacy pamiętają"

Gość radiowej Jedynki odniósł się m.in. do propozycji "tabletu dla każdego ucznia". Jak stwierdził, "recepty Platformy Obywatelskiej bazują na tym, że Polacy nie pamiętają".

- Polacy pamiętają dokładnie to, co miało miejsce wówczas, kiedy pan Donald Tusk był premierem i Platforma Obywatelska z PSL-em była u władzy. Pamiętają ten program "Laptop dla każdego" - przypomniał Przemysław Czarnek.

- Teraz powrót do tego programu przez polityków tej samej formacji jest o tyle śmieszny, co i również niepokojący. Niepokojący również dlatego, że oni zdaje się myślą, że Polacy nie pamiętają dokładnie tego, co robili oni z Polakami wówczas, kiedy rządzili - dodał.

Czytaj również:

"Koncepcja osłabiania państwa"

szkoła 1200 forum.jpg
Edukacja w trakcie pandemii. Prof. Nalaskowski: skutki tego poznamy dopiero za kilka lat

Minister edukacji i nauki skomentował także pomysł wzmocnienia wpływu samorządów na szkoły. Zauważył, że w Polsce istnieje dwuwładza w szkołach - organem prowadzącym są samorządy, organem nadzoru pedagogicznego jest MEN i kuratorzy oświaty. Ten system - jak stwierdził - trzeba stabilizować, a nie decentralizować.

- Zwiększać wpływ samorządów na szkoły, to znaczy przejść do koncepcji Trzaskowskiego i Platformy Obywatelskiej, żeby jeszcze bardziej decentralizować Polskę i robić z niej w mniejszym stopniu państwo jednolite - mówił Przemysław Czarnek.

- Znamy te koncepcje Platformy Obywatelskiej, decentralizacji, rozmontowywania państwa. I chyba da koncepcja zwiększenia wpływu samorządu na szkoły, czyli usamorządowienia szkół, jest właśnie taką koncepcją rozmontowywania państwa, osłabiania państwa polskiego na szczeblu centralnym i wzmacniania poszczególnych ośrodków - dodał minister.

Więcej w nagraniu.

. .

* * *

Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 8.02.2021
Godzina emisji: 7.15

jmo

Czytaj także

Szef MEN: nauka zdalna nie zastąpi stacjonarnej, będą dodatkowe godziny zajęć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 09:31
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział szeroko zakrojony program wsparcia uczniów po powrocie do szkół. Będzie się on opierał o cztery filary: walka z otyłością, walka z krótkowzrocznością i innymi wadami wzroku, pomoc psychologiczna dla dzieci oraz wsparcie naukowe dla uczniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od niedzieli ponowne testy nauczycieli na obecność koronawirusa. MEiN podało szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:38
W niedzielę 7 lutego rozpoczną się powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. W kolejną niedzielę 14 lutego rozpoczną się testy na koronawirusa dla nauczycieli przedszkoli - poinformowało MEiN.
rozwiń zwiń