Spotkanie V4 na 30-lecie powołania Grupy Wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ: tematem historia i przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 07:55
- To ważny rok, choć trudny, wszyscy wiemy, że spotkania bezpośrednie są utrudnione, mimo wszystko prezydenci zdecydowali, aby się spotkać w roku 30-lecia powołania Grupy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz o spotkaniu przywódców Grupy Wyszehradzkiej.
Wiceminister Marcin Przydacz
Wiceminister Marcin PrzydaczFoto: Gabriel Piętka/MSZ, gov.pl

Posłuchaj
18:04 [STUDIA]S4_(PCM) 9 luty 2021 07_15_07.mp3 Spotkanie V4 na 30-lecia powołania Grupy Wyszehradzkiej. Wiceszef MSZ: tematem historia i przyszłość (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej odbędzie się w Juracie, prezydent Andrzej Duda będzie podejmował gości z V4. Jak powiedział gość audycji w radiowej Jedynce, tematem będzie m.in. podsumowanie dotychczasowych doświadczeń.

Historia i przyszłość

- Dotychczasowa historia i perspektywy na przyszłość, temu będzie poświęcona pierwsza sesja, druga to rozmowa o największym wyzwaniu, jakie stoi przed nami, czyli pandemii koronawirusa, o wspólnej walce z kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią - mówił Marcin Przydacz.

- Trzeci temat to współpraca energetyczna i klimatyczna. Obserwujemy cały czas zmiany klimatu, widzimy, jak oddziałuje to na naszą rzeczywistość, Grupa V4, także w ramach UE chce wypracować wspólne pomysły i rozwiązania, jak można realizować tę agendę - stwierdził wiceszef MSZ.

Walka z pandemią

Jak wyjaśnił gość audycji, "przedmiotem dyskusji będzie chęć poprawy dystrybucji szczepionki". - Wiemy, że UE stara się wywiązać ze swoich zobowiązań, nie zawsze to odpowiada oczekiwaniom społecznym - zaznaczył.

shutterstock_dostawa_szczepionka_1200.jpg
"KE powinna wywierać presję na producentów". Poseł PiS o dostawach szczepionek przeciw COVID-19

Polityk odniósł się także do pomysłów wystawiania paszportów lub certyfikatów zdrowotnych. - Tego typu rozwiązania się pojawiają, dla nas jest ważne, aby one przede wszystkim prowadziły do pozytywnego rezultatu, pomagały, a nie stygmatyzowały ew. obywateli, którzy z jakichś względów nie mogli przyjąć szczepionki - podkreślił gość Sygnałów Dnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadząca: Piotr Gociek

Gość: Marcin Przydacz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych)

Data emisji: 09.02.2020

Godzina emisji: 7.15

pg

Czytaj także

Wizyta szefa unijnej dyplomacji w Moskwie. Kałużny: w relacjach z Rosją UE cierpi na rozdwojenie jaźni

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 12:02
- Z jednej strony Unia, kiedy nam coś zarzuca, to nas porównuje do Rosji, że tu nie ma praworządności, Rosję pokazuje jako zły przykład. A z drugiej strony cały czas tak naiwnie próbuje z tą Rosją w każdym obszarze współpracować, a im to zupełnie nie wychodzi - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Solidarnej Polski Mariusz Kałużny. Gośćmi "Sztuki słuchania" byli także senator PiS i wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, poseł PSL Marek Sawicki i poseł Lewicy Andrzej Szejna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: decyzja ws. rosyjskiego dyplomaty podjęta w ścisłej koordynacji z Niemcami i Szwecją

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 22:52
- Uznaliśmy również jednego rosyjskiego dyplomatę za osobę niepożądaną na terytorium Rzeczypospolitej, za persona non grata - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Wytłumaczył, że decyzja została podjęta "na podstawie zasady wzajemności" i w "ścisłej koordynacji z niemieckimi szwedzkimi partnerami". Rosja w zeszłym tygodniu wydaliła dyplomatów z Polski, Szwecji i Niemiec, zarzucając im "uczestnictwo w akcjach sprzecznych z prawem".
rozwiń zwiń