Dlaczego samochód wpada w poślizg i jak go uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:00
W całej Polsce panują trudne warunki pogodowe. W poślizg wpaść łatwo, a wielu kierowców przyznaje, że ten problem to dla nich poważne wyzwanie. 
poślizg na drodze
poślizg na drodzeFoto: pxhere.com

droga noc zima jezdnia śliska free shutt 1200 .jpg
W nocy może być ślisko. Synoptycy i drogowcy ostrzegają kierowców

W największym skrócie - samochód wpada w poślizg, kiedy opony tracą przyczepność. Warto zaznaczyć, że poślizg nie jest winą auta, powoduje go zawsze kierowca. - Najczęstszymi przyczynami utraty przyczepności, za którą idzie wpadanie w poślizg, jest to, że nie obserwowaliśmy drogi, zaczęliśmy działać za późno - mówi instruktor nauki jazdy Mariusz Stuszewski z Polskiego Towarzystwa Motorowego. 

Jednym z powodów może być również zbyt szybka i gwałtowna jazda. - Najczęstszą przyczyną, jeżeli chodzi o warunki pogodowe, jest nadmierna prędkość, zbyt dynamiczne ruchy kierownicą np. przy zmianie pasa ruchu albo wyjeżdżaniu z kolein - wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń w Akademii Jazdy Toru Modlin. - Zdarza się czasem zbyt silny wiatr, bardzo dynamiczna próba kontry na kierownicy, ale też niedostosowanie opon do warunków pogodowych - wylicza ekspert. 


Posłuchaj
03:24 Jedynka/SD poślizg 9.02.2021.mp3 Dlaczego samochód wpada w poślizg i jak go uniknąć? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Apel o ostrożność 

Policja apeluje o szczególną ostrożność, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Komisarz Robert Opas przypomina, że poślizg może skończyć się groźnym wypadkiem. - Między innymi uderzeniem w infrastrukturę drogową, ale również kolizją z innym pojazdem czy niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego - informuje funkcjonariusz. 

Co zrobić, gdy już dojdzie do poślizgu?

Skuteczne wyprowadzanie auta z poślizgu wymaga sporej praktyki. Każda sytuacja drogowa, w której musimy się w ten sposób ratować, to też nasza porażka w zarządzaniu przyczepnością. Gdy czujemy, że tracimy przyczepność w samochodach z ABS, trzeba wcisnąć hamulec i czekać, aż system nam pomoże. - Jednocześnie należy wcisnąć sprzęgło, żeby praca silnika (jeśli jest na biegu) nie zakłócała działania ABS - radzi Mariusz Stuszewski. 

Ekspert dodaje, że w przypadku samochodów bez systemu ABS należy hamować pulsacyjnie. - W momencie, kiedy czujemy, że zrywamy przyczepność i czujemy, że koła się ślizgają, trzeba odpuścić ten hamulec, żeby koła odzyskały przyczepność. W innym przypadku samochód pojedzie nam na zablokowanych kołach w nieznanym kierunku - mówi. 

Czytaj również: 

Kierowco, zmniejsz prędkość! 

Najlepszą radą na śnieg i lód jest zmniejszanie prędkości. Warto pamiętać, że droga zatrzymania pojazdu rośnie z kwadratem prędkości jazdy, co oznacza, że dwukrotne zwiększenie prędkości powoduje wydłużenie drogi hamowania czterokrotnie. - Również przy poślizgu, jeżeli wpadniemy z większą prędkością, to potrzebujemy więcej miejsca i czasu do uspokojenia auta i wytracenia prędkości - radzi instruktor. 


Jazda po zaśnieżonych i oblodzonych drogach jest o wiele trudniejsza niż latem. 

 Należy być szczególnie ostrożnym przy skrzyżowaniach, przypomina były kierowca rajdowy Robert Hałas. - Przed skrzyżowaniami należy wcześniej hamować, bo z reguły już same skrzyżowania i sam dojazd bezpośrednio przed skrzyżowaniem jest wyślizgany i czasami jest tam lodowisko - dopowiada. 

***

Całą dobę można słuchać Polskiego Radia Kierowców, które zainaugurowało działalność 16 października 2020 roku. Nowa, dziewiąta antena Polskiego Radia, skupia się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa na drogach w kraju i za granicą, informowaniu kierowców o warunkach pogodowych, ale także przekazywaniu aktualności dotyczących m.in. zmian w prawie.

Polskiego Radia Kierowców można słuchać przez bezpłatną aplikację mobilną, stronę internetową oraz cyfrowe radio DAB+. Więcej TUTAJ!  

Trudne warunki na drogach Trudne warunki na drogach / Fot. Pxhere - Robert Couse-Baker 

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 9.02.2021 r. 

Godzina emisji: 6.47

ans

Czytaj także

Jazda z przyczepą - co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:00
Przeprowadzka, remont, większe zakupy czy wyjazd na wakacje – sytuacji, w czasie których brakuje nam miejsca w samochodzie jest mnóstwo. Wówczas z pomocą przychodzi nam przyczepa! Jakie ograniczenia nakłada na kierowców prawodawca? Kto może prowadzić auto z podpiętą przyczepką? Co trzeba wiedzieć przed wyruszeniem w trasę? 
rozwiń zwiń