Rusza rekrutacja na stanowisko... astronauty. Jakie są wymagania?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 09:10
Po raz pierwszy od 11 lat Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poszukuje nowych astronautów. Rekruci będą pracować u boku obecnych astronautów ESA, w miarę wkraczania Europy w nową erę eksploracji kosmosu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dima Zel/shutterstock.com

Posłuchaj
05:16 Jedynka/Sygnały dnia - 11.02.2021 ESA Rusza rekrutacja na stanowisko... astronauty. Jakie są wymagania? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

- Europa zajmuje centralne miejsce w centrum badań kosmicznych. Aby zajść dalej niż kiedykolwiek wcześniej, musimy spojrzeć szerzej niż kiedykolwiek wcześniej. Ten proces rekrutacji jest pierwszym krokiem. Z niecierpliwością czekam na możliwość obserwowania rozwoju Agencji we wszystkich obszarach badań kosmicznych i innowacji, wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami, w nadchodzących latach - powiedział dyrektor generalny ESA Jan Wörner. 

1200_kosmos_PAP.jpg
Chcesz jeszcze w tym roku polecieć w kosmos? Oto co musisz zrobić

Osoby, które chciałyby wziąć udział w rekrutacji, będą mogły złożyć wniosek od 31 marca br. Europejska Agencja Kosmiczna szczególnie gorąco zachęca kobiety do składania aplikacji, ponieważ - jak wyjaśniono - Agencja dąży do zwiększenia różnorodności płci w swoich szeregach. 

- Reprezentowanie wszystkich części naszego społeczeństwa jest kwestią, którą traktujemy bardzo poważnie - podkreślił David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej. - Różnorodność w Agencji powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej - oświadczył.

Nabór będzie trwał do 28 maja br. Europejska Agencja Kosmiczna będzie rozpatrywać wyłącznie zgłoszenia przesłane w ciągu tych ośmiu tygodni na adres strony karier ESA. Następnie rozpocznie się sześcioetapowy proces selekcji, który ma się zakończyć w październiku 2022 roku.

Idealny kandydat

Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego Planetarium, zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia, że czasu jest dosyć mało i chętni muszą się szybko decydować. - Jeżeli mamy takie marzenie, by polecieć w kosmos, spróbujmy - zachęcił.

Jak możemy "zaplusować" w procesie rekrutacji? Mile widziane jest, by kandydat pilotował w przeszłości statki powietrzne, a także lubił podróże. - Mirosław Hermaszewski opowiadał, jak ważne jest mieć dobrego kumpla na pokładzie, kiedy lecimy w kosmos, bo to jest ogromny stres. A w ogromnym stresie nie jest trudno o kłótnie. Zdarzały się już takie sytuacje - zauważył Rafalski

Z kolei Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej zwrócił uwagę, że w przeszłości astronauci najczęściej byli pilotami wojskowymi. Dziś się to zdecydowanie zmieniło.

- W chwili obecnej na orbicie potrzebni są nie tylko żołnierze. Potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin. Wysyła się lekarzy, biologów, geofizyków, inżynierów różnych specjalizacji. Trzeba pamiętać o tym, że nasze umiejętności muszą być przydatne, muszą się wpisywać w programy eksperymentów, które będą realizowane w przestrzeni kosmicznej - wyjaśnił.

- To nie tylko gapienie się przez okno - wskazał Rafalski i podkreślił, że astronauci mają bardzo dużo zadań do wykonania w trakcie misji. 


OK listen up... our ESA #AstronautSelection press conference will take place online and will be streamed for EVERYONE...

Opublikowany przez ESA - European Space Agency Środa, 10 lutego 2021

Czytaj więcej:


Europejska Agencja Kosmiczna to organizacja międzyrządowa utworzona w 1975 roku. Jej misją jest kształtowanie rozwoju europejskiego potencjału kosmicznego oraz zapewnienie obywatelom Europy i świata korzyści z inwestycji w takie badania.

W skład ESA wchodzą 22 państwa członkowskie: Austria, Belgia, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Słowenia i Łotwa są członkami stowarzyszonymi. W niektórych programach bierze udział Kanada.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Karolina Rożej i Krzysztof Świątek

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 7.45

Jedynka/ESA/kk

Zobacz więcej na temat: kosmos esa NAUKA

Czytaj także

Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:37
Fotograficy, prawnicy, architekci, graficy, robotycy, bioinżynierowie - grupa przyjaciół wspólnie tworzy kosmiczny projekt "nie z tej Ziemi", czyli Innspace. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Voices of Cosmos". W poszukiwaniu nowych dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:00
- Istotne jest dla nas, by nie bazować na barwach fabrycznych, ale żeby szukać nowych dźwięków, a tych kosmos dostarcza wiele - mówi Rafał Iwański, jeden z współtwórców projektu "Voices of Cosmos".
rozwiń zwiń