Urodziny Wandy Szajowskiej. Wybitna pianistka skończyła 110 lat

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 09:53
Odśpiewaniem uroczystego "200 lat" i wręczeniem przyznanego przez prezydenta Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości uczczono w piątek (12.02) w Krakowie 110. urodziny Wandy Szajowskiej - najstarszej Małopolanki i prawdopodobnie najstarszej pianistki na świecie.
Świętująca 110. urodziny najstarsza małopolanka i prawdopodobnie najstarsza pianistka świata Wanda Szajowska
Świętująca 110. urodziny najstarsza małopolanka i prawdopodobnie najstarsza pianistka świata Wanda SzajowskaFoto: PAP/Art Service 2

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie. W 1945 roku przybyła do Krakowa, przywożąc też swój fortepian, na którym gra do dziś. Podczas swojego piątkowego jubileuszu wykonała dla zgromadzonych przed jej domem nietypowy koncert.


Posłuchaj
03:08 Jedynka/SD 15.02.2021 najstarsza pianistka.mp3 Urodziny Wandy Szajowskiej. Wybitna pianistka skończyła 110 lat (Sygnały dnia/Jedynka)

 


W związku z panującą bowiem pandemią pani Wanda nie mogła wyjść do swoich gości, ale serdecznie ich pozdrowiła, a muzyka, którą wykonała, była słyszalna dzięki ustawionym na zewnątrz głośnikom. "Dziękuję serdecznie za pamięć. To bardzo dużo znaczy. Taki kawał czasu uciekł..." - mówiła.

- Pani Wanda jest wyśmienitą sąsiadką, codziennie puszcza bardzo przyjemne kawałki, słyszę, jak gra na fortepianie. Bardzo miło jest słuchać tego o poranku - mówi jedna z sąsiadek pani Wandy. 

źródło: Gość Krakowski/Youtube

Sposób na długowieczność

Roma Krzemień, pracownica Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Hucie i prowadząca zespół "Promyki Krakowa" mówi, że muzyka może być sposobem na długie życie. - Właściwie wiem z autopsji, że jak się źle czuję, to siadam do instrumentu, do pianina, gram i przechodzi. Myślę, że muzyka na pewno pomaga żyć - stwierdza. 

Jak mówi sama jubilatka Wanda Szajowska, "takie długie życie to niezła sztuka". 

 Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości 

Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył pianistce Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pani Wanda wyróżniona została za zasługi "w konspiracyjnej walce o utrzymanie polskiego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji".


Wojewoda małopolski Łukasz Kmita (C) podczas wręczenia Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości Wandzie Szajowskiej Wojewoda małopolski Łukasz Kmita (C) podczas wręczenia Medalu Stulecia Odzyskania Niepodległości Wandzie Szajowskiej

Jubilatce, której blok ozdobiły balony w kształcie liczby 110, przy dźwiękach muzyki kapeli lwowskiej, zgromadzeni zaśpiewali "200 lat"; nie zabrakło także piosenki "Tylko we Lwowie". Jak podkreślił wojewoda w rozmowie z dziennikarzami, pani Wanda otoczona jest bliskimi i mimo dojrzałego wieku ma się dobrze. - 110 lat - myślę, że każdemu można życzyć w takim zdrowiu, takiej energii i jasności umysłu - powiedział Łukasz Kmita.

Pani Wanda Szajowska ma zostać zgłoszona także do rekordu Guinnessa jako najstarsza żyjąca pianistka.


Czytaj również:

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Tomasz Bździkot

Data emisji: 15.02.2021 r.

Godzina emisji: 7.41

IAR/ans