Rekrutacja do żłobków. Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 09:26
- Dzieci mają naturalną gotowość do pójścia w świat. Jeżeli relacja z opiekunem jest relacją bezpieczną, dobrą, to dziecko będzie samo chciało, będzie gotowe do tego, by zaciekawiać się rówieśnikami - powiedziała psycholog dziecięcy Joanna Fejfer-Szpytko.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oksana Kuzmina/shutterstock.com

Posłuchaj
03:37 Jedynka/Sygnały dnia - 16.02.2021 żłobki Rekrutacja do żłobków. Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Joanna Fejfer-Szpytko zaznaczyła, że decyzja o posłaniu córki czy syna do żłobka zależy od wielu czynników, jednak często się zdarza, że to rodzice mają większe opory przed rozłąką.


- Dzieci mają naturalną gotowość do pójścia w świat. Jeżeli relacja z opiekunem jest relacją bezpieczną, dobrą, to dziecko będzie samo chciało, będzie gotowe do tego, by zaciekawiać się rówieśnikami - wyjaśniła. 

Ekspert zauważyła, że ta separacja tak naprawdę postępuje już od początku, od urodzenia. - Nie chodzi o nagłe, gwałtowne przecięcie pępowiny, tylko o to, by dziecko doświadczało bezpiecznych momentów bycia poza nami. Żeby ono doświadczało, że ten czas może być fajny, że później wraca się do rodzica - wytłumaczyła.

Wskazała, że maluszkowi do trzeciego roku życia wystarczy jeden główny opiekun. Starsza pociecha potrzebuje większej liczby relacji - z ludźmi, z dziećmi - by się rozwijać. - To podpowiedź dla rodziców, by za długo nie zwlekać - podkreśliła psycholog.

Korzyści przychodzą z czasem 

Choć początkowo rozłąka z podopiecznym bywa trudna, to - zdaniem Roberta Wilczka, prezesa Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych - z czasem może przynieść wiele korzyści. 

- Dzieci, które chodzą do żłobków czy klubów dziecięcych, mają wsparcie pedagogiczne, psychologiczne, logopedyczne. W coraz większej liczbie żłobków są sale integracji sensorycznej. W placówkach prowadzone są zajęcia, które mają wpływ na rozwój dziecka, jak na przykład rytmika - wymienił Wilczek.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze placówki? - Najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa. Dzieci do lat trzech są niesłychanie emocjonalne. Dla nich bardzo ważne jest, żeby ta ciocia, która pracuje w żłobku czy klubie dziecięcym, była najlepiej codziennie ta sama. Rotacja pracowników wpływa negatywnie - powiedział.

Wilczek polecił zapoznanie się z systemem teleinformatycznym Emp@tia, w którym można sprawdzić, między innymi, czy dana placówka działa legalnie. 

Rekrutacja do żłobków trwa cały rok

Czytaj także:

W 2011 roku w Polsce było niemal tysiąc żłobków. W ciągu 10 lat liczba ta wzrosła do ponad czterech tysięcy.

Do żłobków przyjmowane są maluchy poniżej trzeciego roku życia. Wiele placówek zaprasza szkraby, które skończyły rok, ale są też takie, które przyjmują dzieci młodsze - nawet 5-miesięczne. Należy to sprawdzić w statucie żłobka, do którego chcemy zapisać naszego milusińskiego.

Co ważne - nabór do żłobków trwa przez cały rok. Najwięcej wolnych miejsc jest zazwyczaj we wrześniu, gdy dzieci z najstarszych grup odchodzą do przedszkoli, ale maluchy przyjmowane są na bieżąco, gdy zwalniają się miejsca.

Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych urzędów poszczególnych miast oraz samych placówek.


. 

PAP/Adam Ziemienowicz

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Piotr Gociek i Daniel Wydrych

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 16.02.2021

Godzina emisji: 6.45

kk

Czytaj także

Łagodna dyscyplina, czyli jak wychować szczęśliwe dziecko

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 00:00
Ukazała się właśnie książka pt. "Łagodna dyscyplina. Jak wychować samodzielne, empatyczne i szczęśliwe dzieci" autorstwa Sary Ockwell-Smith. Znajdziemy w niej opisane metody działania, przykładowe scenariusze i prawdziwe historie, które pomogą rodzicom zrozumieć, dlaczego dzieci źle się zachowują i jak mogą reagować skutecznie, a zarazem z empatią i miłością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog w każdej szkole? Tego chcą uczniowie

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:01
Chcemy "psychologa w każdej szkole" - deklarują uczniowie, którzy zarejestrowali komitet i zebrali podpisy pod projektem nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. 15 września złożyli w Sejmie pierwszych tysiąc podpisów pod projektem przygotowanym przez Fundację na Rzecz Praw Ucznia. 
rozwiń zwiń