PIT 2020. Oddałeś krew lub osocze? Skorzystaj z ulgi podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 13:10
W e-Urzędzie Skarbowym, czyli internetowym serwisie Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej, można już sprawdzić swoje zeznanie podatkowe za 2020 rok. Przy rozliczeniu, osoby, które oddały osocze bądź krew, mogą skorzystać z ulgi podatkowej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/WAYHOME studio

czytaj więcej
Zakupy sklep market 1200.jpg
Kod 590, aplikacja Pola. Jak świadomie kupować polskie produkty?

Ulga dla krwiodawców wynika z przepisów ustawy o PIT. Nieodpłatne przekazanie krwi traktowane jest jako darowizna, tym samym podatnik – krwiodawca może odliczyć od podatku wartość darowizny, nie więcej jednak niż 6 proc. dochodu. Darowizna musi być dokonana przez honorowego dawcę, czyli osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi.

Posłuchaj
03:59 _PR1_AAC 2021_02_16-07-41-03.mp3 Ulga podatkowa dla honorowych dawców krwi (Sygnały dnia/Jedynka)

- Odliczeniu od dochodu podlegają darowizny przekazane na cele krwiodawstwa, które są realizowane przez honorowych dawców krwi. Ulga przysługuje zarówno za oddanie krwi jak i jej składników  - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Iwona Prószyńska. - Zarówno za krew jak i jej składniki przysługuje taka sama stawka rekompensaty - 130 złotych za litr - dodaje. 

Rozlicz PIT bez wychodzenia z domu

W tym roku Twój e-PIT jest częścią e-Urzędu Skarbowego. Adres tego urzędu jest dla całej Polski taki sam – www.podatki.gov.pl. Dzięki temu mamy możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym.

W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP. W tym roku, dodatkową zmianą jest możliwość ulgi za darowizny przekazane szpitalom i innym placówkom walczącym z COVID-19.

MinisterstwoFinansow/e-pit

czytaj więcej
shutterstock PhotoStockPhoto biuro komputer praca kobieta 1200.jpg
Jak stworzyć idealne hasło do konta?

Jak się zalogować? 

A jak sprawdzić swoje, przygotowane przez urząd skarbowy, zeznanie? Będąc na stronie podatki.gov.pl, wybierz podatek PIT, a później Twój e-PIT, a następnie zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego. Jak? Są trzy możliwości: przez profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną (czyli login.gov.pl), danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów) lub Aplikacją mObywatel.

Czas na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem mamy do 30 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 16.02.2021

Godzina emisji: 7.41

Jedynka/IAR/PAP/kh

Zobacz więcej na temat: pit podatki

Czytaj także

Nowa ulga dla firm w zeznaniach podatkowych. Sprawdź, na czym polega

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 09:16
W tym roku po raz pierwszy w zeznaniach podatkowych będzie można skorzystać z "ulgi za złe długi". Przysługuje ona przedsiębiorcom, którym nie płacą kontrahenci - wyjaśnia Iwona Prószyńska z Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój e-PIT. Od dziś w systemie dostępne są zeznania podatkowe za zeszły rok

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 08:24
Od dziś w e-Urzędzie Skarbowym można sprawdzić przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznanie podatkowe za 2020 r. Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT.
rozwiń zwiń