Pandemia koronawirusa sprzyja... tyciu. Co robić, by nie "kolekcjonować" kilogramów?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 10:24
- Zgłasza się do nas teraz bardzo dużo pacjentów - szacuję, że o ok. 25 proc. więcej - którzy zaobserwowali u siebie przyrost kilogramów - powiedziała dietetyk Ewa Chojnacka.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:06 Jedynka/Sygnały dnia - 17.022.2021 otyłość Pandemia koronawirusa sprzyja... tyciu. Co robić, by nie zbierać kilogramów? (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Praca i nauka zdalna w domu spowodowały, że chętniej i częściej sięgamy po jedzenie, szczególnie słodycze. Z kolei nasza aktywność fizyczna - za co odpowiedzialnością po części można obarczyć wprowadzone obostrzenia, zamknięte siłownie i baseny - jest zdecydowanie mniejsza. Efekt? - U niektórych jest już 5-7 kg na plusie - wskazała w Programie 1 Ewa Chojnacka.

Tyjemy na potęgę


otyłość shutter 1200 New Africa.jpg
Otyłość. Najbardziej podstępna choroba XXI wieku

Nadwaga i otyłość to poważny problem. Ze statystyk wynika, że 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet ma nadmierną masę ciała. Polskie dzieci i młodzież tyją najszybciej w Europie.

- Szacuje się, że w naszym kraju każdego roku będzie przybywać 400 tys. dzieci z nadwagą, w tym 80 tys. z otyłością - poinformował prof. Paweł Bogdański, kierownik Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

- W czasie pandemii doszło do dalszego wzrostu częstości występowania nadwagi i otyłości. Stanowi to ogromne zagrożenie dla zdrowia, zarówno w tym znaczeniu medycznym, jak i psychologicznym, społecznym i ekonomicznym. Otyłość to przewlekła choroba o złożonej patogenezie, która prowadzi do licznych powikłań - wyjaśnił.

Czytaj także:

Co robić, by nie tyć?

Prof. Bogdański podkreślił, że bardzo ważne jest, by zachować czujność, regularnie kontrolować masę ciała.

- Z działań profilaktycznych zwróciłbym uwagę na konieczność świadomego sposobu odżywiania się i wybierania tych produktów, które są zdrowe i korzystne dla naszego organizmu, nie zawierają zbyt dużej ilości cukru, nie powodują przyrostu masy ciała, są mniej kaloryczne - wymienił.

Dietetyk zaznaczyła, że nasze nawyki żywieniowe musimy zmienić na stałe. Najgorsze rozwiązanie, to stosować jakąś dietę przez tydzień, a po tym czasie wrócić do jedzenia fast foodów.

- Ważny jest ruch. Sugeruję po prostu stawiać na wyniki, nie na wymówki. Taka minimalna aktywność fizyczna, która zapewnia nam zdrowie, to jest 10 tys. kroków dziennie - wskazała.

Nawet jeśli całe dnie spędzamy w domu, wciąż możemy być aktywni. - Można sprzątnąć, można tańczyć, można znaleźć sobie jakiś filmik z treningiem w internecie - podpowiedziała Chojnacka.


Jak odchudzić tradycyjne potrawy? Profil: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

Czytaj także:


. 
PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

. 
PAP/Maria Samczuk

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzili: Grzegorz Jankowski i Daniel Wydrych

Autorka materiału: Monika Chrobak

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 7.45

kk

Czytaj także

Jesz szybko i łapczywie? Popełniasz największy błąd w życiu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:40
Polacy, w tym o zgrozo dzieci, tyją coraz bardziej. Jedzenie jest dostępne na wyciągnięcie ręki, kuszą nas promocje, a potem kupione w ten sposób produkty trzeba zjeść, bo nie powinny się zmarnować. I tak konsumujemy zbędne kalorie. Jak jeszcze ktoś mało się rusza, ma otyłość zagwarantowaną. Co ciekawe, wpływ na organizm ma też sposób jedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologiczne aspekty otyłości

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Małgorzaty Gołębiowskiej-Obary pod tytułem "Nadwaga, otyłość i psychologia". Brzmi poważnie, ale rozmawiamy o tym tak, by łatwo skorzystać było z tej wiedzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz bardziej otyli. "To nie nowa normalność, to choroba"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 12:10
- Polacy niestety zbliżają się do modelu amerykańskiego: jedna trzecia ma otyłość, jedna trzecia nadwagę i tylko jedna trzecia ma prawidłową masę ciała - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Marta Pawłowska z Biura Profilaktyki Zdrowotnej NFZ.
rozwiń zwiń