Sobolewski o obostrzeniach w związku z COVID-19: najbliższe dni przyniosą rozstrzygnięcie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:10
- Najbliższe dni pokażą czy będziemy szli w kierunku dalszych luzowań obostrzeń, bądź też w drugą stronę, trzeba będzie wrócić do obostrzeń wcześniejszych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
Krzysztof Sobolewski
Krzysztof SobolewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Wczorajszy dzień był sygnałem ostrzegawczym, minister Niedzielski przekazał informację, że tydzień do tygodnia o tysiąc osób zwiększyły się zakażenia, choć mieliśmy tendencję stabilizującą lub nawet spadkową - powiedział Krzysztof Sobolewski. 

Posłuchaj
19:18 [STUDIA]S4_(PCM) 18 luty 2021 07_15_36_for_media.mp3 Krzysztof Sobolewski: wczorajszy dzień był sygnałem ostrzegawczym (Sygnały dnia/Jedynka)

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o kolejnym wzroście zachorowań na COVID-19. Badania laboratoryjne potwierdziły 8694 nowe zakażenia koronawirusem.

Kierunek znany w najbliższych dniach

- Najbliższe dni pokażą, czy będziemy szli w kierunku dalszych luzowań obostrzeń, bądź też w drugą stronę, trzeba będzie wrócić do obostrzeń wcześniejszych - zaznaczył gość Sygnałów Dnia.

Adam Niedzielski twitter free 1200 (1).jpg
Minister zdrowia podał liczbę nowych zakażeń. "Odwrócenie tendencji staje się faktem"

- Chcielibyśmy, żeby luzowania obostrzeń szły w tym kierunku, abyśmy za tydzień ogłosili, że są kolejne etapy i luzujemy dalej, natomiast wszyscy mamy z tyłu głowy, że swobodne luzowanie obostrzeń skoczyło się prawie tragedią w Portugalii - stwierdził Sobolewski.

Pytany o wyniki szczepień - pierwsze miejsce Polski w Europie - polityk powiedział: "Trzeba podziękować wszystkim, którzy są zaangażowani w Narodowy Program Szczepień, bo to dzięki nim jest taki, a nie inny wynik".

- Mamy ponad 1,5 mln osób zaszczepionych pierwszą dawką i ok. 700 tys. drugą, nie wszystko zależy od nas i liczymy, że będziemy mogli ten proces jeszcze przyspieszyć, ale czekamy, aby firmy z którymi jesteśmy związani umowami na dostarczenie szczepionek, wywiązywały się z tych umów, wtedy i u nas można by było przeprowadzić ten proces szczepień przeprowadzić jeszcze szybciej i jeszcze skuteczniej - powiedział Krzysztof Sobolewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

. .
***
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Krzysztof Sobolewski (PiS)
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 7.15
pg/kh

Czytaj także

Prezes URPL: szczepionka firmy AstraZeneca wystarczająco skuteczna, jako pierwsi otrzymają ją nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:45
Szczepionka firmy AstraZeneca chroni blisko 60 procent osób przed zachorowaniem na COVID-19 i w 100 procentach przed ciężkim przebiegiem choroby. W opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessaka, z populacyjnego punktu widzenia taka skuteczność jest wystarczająca. W pierwszej kolejności tę szczepionkę otrzymają nauczyciele poniżej 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zarysował się trend spadkowy zgonów". Ekspert o sytuacji epidemicznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 06:50
W ostatnich dniach widoczny jest trend spadkowy zgonów spowodowanych przez COVID-19 - powiedział prof. Robert Flisiak. Z kolei tendencja wzrostowa przypadków zachorowań jest - w jego ocenie - spowodowana głównie przez puszczenie do szkół podstawowych dzieci z klas I-III.
rozwiń zwiń