"Międzypartyjne animozje okazały są ważniejsze". Fogiel o braku poparcia dla Wawrzyka w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 08:59
W Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, skrytykował sprzeciw opozycyjnych senatorów wobec powołania Piotra Wawrzyka na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem jest to przejaw myślenia partyjnego, a nie o dobru kraju.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Za powołaniem w środę Piotra Wawrzyka na funkcję RPO opowiedziało się 48 senatorów, przeciw było 52, wstrzymała się senator niezależna Lidia Staroń. Wcześniej zyskał on poparcie Sejmu.


Posłuchaj
23:26 [STUDIA]S4_(PCM) 19 luty 2021 08_14_50.mp3 Radosław Fogiel rozczarowany brakiem poparcia dla Piotra Wawrzyka w Senacie (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Zdaniem Radosława Fogla jasne jest, że poprzedni RPO Adam Bodnar już nie pełni tej funkcji. W swojej argumentacji powołał się na konstytucję. Teraz, w opinii gościa Programu 1 Polskiego Radia, "problemem jest brak możliwości wyboru przez parlament następcy pana Bodnara".

Czytaj także: 

- Liczyliśmy wczoraj, że Senat wykaże się odpowiedzialnością i poprze dobrego kandydata, jakim był profesor Piotr Wawrzyk, niestety okazało się, że międzypartyjne animozje są ważniejsze - zaznaczył Radosław Fogiel.

karczewski stanislaw_1200.jpg
Karczewski: być może wyłonimy następnego kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich

W rozmowie w "Sygnałach dnia" z godziny 7.15 senator PiS Stanisław Karczewski zaznaczył, że na dzisiejszym prezydium PiS zostaną podjęte decyzje co do dalszych kroków w sprawie obsady stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich.

W dalszej części rozmowy, Radosław Fogiel przekonywał, że głosy płynące z opozycji, jakoby część posłów PiS zamierzała przenieść się do ruchu 2050 Szymona Hołowni, są nieprawdziwe. Krytycznie ocenił on również politykę "podbierania" przez to ugrupowanie posłów z innych partii opozycyjnych.

- Takie ruchy od lewa do prawa to raczej kojarzą mi się zgoła z innymi sytuacjami niż budowanie poważnej oferty politycznej - zaznaczył wicerzecznik PiS.

. .


***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Radosław Fogiel (PiS)

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 08.15

pp

Czytaj także

"Prawa obywateli przegrały z partyjnymi". Piotr Wawrzyk po odrzuceniu jego kandydatury na RPO

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:50
- Szkoda, że nie udało się wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich, wygląda na to, że prawa obywateli przegrały z prawami partyjnymi i lojalności politycznej - ocenił Piotr Wawrzyk, po tym jak Senat nie zgodził się na powołanie go na funkcję RPO.
rozwiń zwiń