Bolesław Piecha: jesteśmy w III fali epidemii COVID-19. Widać to w statystykach

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 08:38
- Widzimy, że w zeszłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zachorowań, a to oznacza, że pandemia znów przyspieszyła i to po raz trzeci z rzędu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS i lekarz Bolesław Piecha. Ocenił, że w walce z COVID-19 "zawsze będą się ścierały dwa problemy: czy wystarczająco już wycierpieliśmy, mamy dość i możemy poluźniać swoje indywidualne środki zapobiegawcze, czy też potrzebne są kolejne obostrzenia".
Bolesław Piecha
Bolesław PiechaFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

7038 nowych zakażeń i 94 zgony - taki jest ostatni, niedzielny dobowy bilans zakażeń koronawirusem. W Polsce wykonano dotąd prawie 2 miliony 700 tysięcy szczepień przeciw COVID-19, a ponad 925 tysięcy osób otrzymało obie dawki. 20 lutego resort zdrowia informował o 8 510 nowych zakażeniach, dobę wcześniej - o 8 777 przypadkach, 18 lutego zaś podano, że wykryto 9 073 przypadki.

laboratorium 1200 shutter.jpg
"Pandemia przyrasta". Dr Sutkowski zinterpretował najnowszy bilans zakażeń

Pandemia "w jakimś sensie pod kontrolą"

- Widzimy, że w zeszłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zachorowań, a to oznacza, że pandemia znów przyspieszyła i to po raz trzeci z rzędu - w związku z tym jest uprawnionym twierdzenie, że jesteśmy w trzeciej fazie epidemii - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS i lekarz Bolesław Piecha.

Czytaj także: 

- Epidemia w jakimś sensie jest pod kontrolą, ale ta kontrola polega głównie na tym, że obserwujemy, ile łózek mamy przeznaczonych dla chorych na COVID-19, ile mamy przygotowanych respiratorów i ile z nich jest wykorzystanych. Tu jest mniej więcej 50:50, tzn. połowa łózek jest w dalszym ciągu do dyspozycji, połowa respiratorów jest gotowa przyjąć pacjentów - zaznaczył gość "Sygnałów dnia". 

Poseł PiS podkreślił, że w walce z epidemią "zawsze będą się ścierały dwa problemy: czy wystarczająco już wycierpieliśmy, mamy dość i możemy poluźniać swoje indywidualne środki zapobiegawcze, czy też potrzebne są kolejne obostrzenia". Wskazał, że rozmawiał z ministrem zdrowia i "wygląda na to, że - być może - nie obejdzie się - niestety - bez powrotu do zaostrzeń, jakie miały miejsce". - Być może one będą zmodyfikowane, ale możemy się ich spodziewać - dodał Bolesław Piecha. 

Od początku epidemii, w Polsce potwierdzono 1 638 767 przypadków SARS-CoV-2, w tym 42 171 śmiertelnych. Wyzdrowiało 1 378 414 osób. 


Posłuchaj
20:57 BoleslawPiecha-PR1-for_media_S4_PCM_2021_02_22_07_15-4236-.mp3 Bolesław Piecha: w zeszłym tygodniu nastąpił wyraźny wzrost zachorowań, co oznacza, że pandemia przyspieszyła trzeci raz z rzędu. Jesteśmy w III fali epidemii ("Sygnały Dnia"/ Jedynka)

 

W rozmowie więcej komentarza do sytuacji epidemicznej, a także do prowadzonej w Polsce akcji szczepień, w tym - preparatem AstraZeneki. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

. .

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadzący: Katarzyna Gójska

GośćBolesław Piecha (poseł PiS)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 7.15


Jedynka, IAR/ mbl

Czytaj także

Sobolewski o obostrzeniach w związku z COVID-19: najbliższe dni przyniosą rozstrzygnięcie

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 08:10
- Najbliższe dni pokażą czy będziemy szli w kierunku dalszych luzowań obostrzeń, bądź też w drugą stronę, trzeba będzie wrócić do obostrzeń wcześniejszych - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, szef komitetu wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buda: w nocy kolejna runda rozmów z jednym z producentów szczepionki przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 23:13
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zaznaczył, że chodzi o zapewnienie dodatkowych partii szczepionek na wypadek, gdyby dostawy poprzez umowę z KE, nadal się opóźniały.
rozwiń zwiń