Minister finansów: konsekwentnie walczymy z wyłudzeniami podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 07:56
- Poprzez nasze różne działania z ostatnich kilku lat, niezależne instytucje szacują, że luka VAT w Polsce spadła o ponad połowę - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
Tadeusz Kościński
Tadeusz KościńskiFoto: twitter.com / Ministerstwo Finansów

stopVATcarousel-1200.jpg
Jak zatrzymać karuzelę VAT? Specjalna kampania stawia Polskę za wzór

- W każdym kraju, w którym jest VAT, jest luka VAT, niezwykle trudno ją skalkulować - powiedział minister finansów.


Posłuchaj
17:28 PR1 2021_02_24-07-14-42_for_media.mp3 Tadeusz Kościński: luka VAT w Polsce spadła o ponad połowę (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Gość audycji wyjaśnił, że w Polsce istniał bardzo poważny problem luki VAT na początku lat 2000. - Konsekwentnie przez ostatnie 3-4 lata bardzo mocno pracujemy nad tym i widać, że trend jest w bardzo dobrym kierunku, szybko uszczelniamy ten system - ocenił Tadeusz Kościński. Powołał się na szacunkowe obliczenia, dotyczące wpływów z podatku VAT. Wynika z nich, że pięć lat temu różnica między kwotami, które powinny wpłynąć do budżetu, a tymi, które faktycznie wpłynęły, wynosiła 22-24 procent.

- Jak kupujemy hot-doga i nie mamy paragonu, to nie płacimy VAT. Po drugiej stronie skali są też międzynarodowe, bardzo profesjonalne mafie - powiedział minister.


shutterstock_pfr1200.jpg
Wiemy, ile firm ubiega się o pomoc z Tarczy 2.0 i o jaką sumę chodzi

- Mamy przykłady karuzeli VAT, gdzie włączonych jest ponad 10 państw, 180 firm i większość firm nawet nie wie, że są częścią karuzeli. Firma na samym początku wystawia fakturę i wysyła jakiś towar, po kolei faktura jest zwiększana, a towar znika, na końcu jest zwrot VAT lub firma bankrutuje, zanim zapłaci VAT, jej właściciele zabierają VAT i znikają - wyjaśnił szef resortu finansów.

. .

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
GośćTadeusz Kościński (minister finansów, funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 24.02.2020
Godzina emisji: 07.15

pg/kh

Czytaj także

Luka VAT w Polsce znacznie zmalała. Znamy nowe dane Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 16:09
Państwa członkowskie UE straciły około 140 mld euro dochodów z podatku VAT w 2018 r. - wynika z najnowszego raportu opublikowanego w czwartek przez Komisję Europejską. Luka VAT w Polsce zmalała o ponad 4 p.p. i wynosiła około 4,4 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: możliwy jest lokalny lockdown, może być nieunikniony w dużych miastach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 07:50
- Ogólnokrajowy lockdown może przynieść więcej szkód niż korzyści, ale większe obostrzenia lub lokalny lockdown mogą być nieuniknione - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opozycja co roku straszy armagedonem i od lat się myli". Poseł PiS o budżecie na rok 2021

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 18:55
Opozycja co roku straszy armagedonem budżetowym, że za parę miesięcy skończą się pieniądze, że gospodarka runie. Jak wiemy, od wielu, wielu lat się myli, Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o wzrost PKB, jeśli chodzi o niskie bezrobocie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Porzucek.
rozwiń zwiń