Prezes Wód Polskich: na tę chwilę Płockowi powódź nie grozi

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 08:52
- Informacja dla mieszkańców Płocka brzmi: proszę się nie denerwować. W tej chwili wszystko jest pod kontrolą. Nasze lodołamacze widzicie już państwo na horyzoncie. Za chwilę będą w Płocku - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Przemysła Daca, prezes Wód Polskich.
Lodołamacze na Zbiorniku Wodnym Włocławek
Lodołamacze na Zbiorniku Wodnym WłocławekFoto: Twitter/Wody Polskie

Przemysła Daca przekonywał w "Sygnałach dnia", że chociaż w okolicach Płocka nadal znajdują się zwały lodu, a krajobraz jest "iście księżycowy", to pracującym tam lodołamaczom udało się pokruszyć największe zatory.


Lodołamacz1200/PAP
Sytuacja na Wiśle. Lodołamacze dotarły do Popłacina, rośnie poziom rzeki w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej

- Mamy wybitą "rynnę" o szerokości około 400 metrów. Zdążamy z powodzeniem do Płocka. Dzisiaj na pewno tam będziemy – zapewniał.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślał, że w tym momencie sytuacja w okolicach Płocka jest ustabilizowana. Tłumaczył również, że obecne wahania wskaźników alarmowych wywołane są przez pracę lodołamaczy.

Przemysła Daca informował także, że na Wiśle w okolicach Włocławka nadal znajdują się gigantyczne zwały lodu. - Potrzeba jeszcze paru dni ciężkiej pracy, ale to już nie jest kruszenie i likwidowanie zatorów, tylko bardziej powodowanie ruchu tak, żeby ta kra spłynęła nam przez Włocławek – ocenił.


Posłuchaj
17:09 Jedynka-24-02-2021-sygnały-dnia-przemysław-daca.mp3 Prezes Wód Polskich: na tę chwilę Płockowi powódź nie grozi (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Tymczasem starosta płocki Mariusz Bieniek zwołał sztab kryzysowy. Jak ustalono, wszystkie zagrożone powodzią gminy mają przygotować miejsca do ewentualnej ewakuacji mieszkańców.

Wszędzie zostanie dostarczony nowy zapas worków z piaskiem. O wsparcie w patrolowaniu i zabezpieczaniu wałów starosta poprosił żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadził: Grzegorz Jankowski
Gość: Przemysław Daca (PGW Wody Polskie)
Data emisji: 24.02.2021
Godzina emisji: 8.15

pp