Minister zdrowia: obecnie największym zagrożeniem są mutacje koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 08:56
- Koronawirusa częściowo już przechorowaliśmy. Mniej więcej 15-20 procent ludzi ma przeciwciała - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie największym zagrożeniem są mutacje.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: Adam Guz/KPRM

Minister zdrowia przekonywał w "Sygnałach dnia", że istnieje "poważne zagrożenie" wystąpienia w Polsce trzeciej fali pandemii, która może być równie groźna co poprzednie.

Posłuchaj
23:51 PR1 2021_02_26-07-14-30_for_media.mp3 Minister zdrowia: częściowo już przechorowaliśmy koronawirusa (Sygnały dnia/Jedynka)

- Trzeba sobie naprawdę realnie powiedzieć, że to nie jest wyimaginowane niebezpieczeństwo, tylko mamy bardzo poważne zagrożenie w postaci trzeciej fali. Wystarczy się rozejrzeć dookoła, zobaczyć co się dzieje w Czechach, na Słowacji. Te dwa kraje szczególnie odczuwają w tej chwili dolegliwość trzeciej fali pandemii w Europie, bo ta fala nie dotyczy Polski, tylko naszych sąsiadów, ona dotyczy całej reszty Europy - zaznaczył Andrzej Niedzielski.

Zwracał on uwagę, że obecnie około 15-20 procent społeczeństwa przechorowało już COVID-19 i posiada przeciwciała, a także z każdym dniem rośnie grono osób zaszczepionych.

1200_koronawirus_Forum.png
Nowa mutacja koronawirusa. Wariant kalifornijski zyskuje zasięg globalny

- Trzecia fala koronawirusa powinna być nieco mniejsza. Z prognoz analitycznych wynika, że średni poziom apogeum powinien być między 10 a 12 tysięcy. Obecnie wynosi około 8 tysięcy. Perspektywa szczytu to 3-4 tygodnie – oceniał Andrzej Niedzielski.

Zwracał przy tym uwagę, że te prognozy mogą ulec zmianie na bardziej niekorzystne pod wpływem rozwoju mutacji koronawirusa.

- Przykład Warmii i Mazur pokazuje, że niestety za ten dynamiczny wzrost zachorowań jest odpowiedzialna mutacja (brytyjska - red.). Przeprowadziliśmy bardzo małe, niereprezentatywne na razie badania próbek i wychodzi nam, że ta obecność jest powyżej 70 proc. - poinformował.

Gość Programu 1 Polskiego Radia apelował, by nosić maseczki i zrezygnować z przyłbic, szalików i kominów, które nie zapewniają ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Andrzej Niedzielski poinformował, że władze są w bieżącym kontakcie z polskim przedstawicielstwem firmy Johnson & Johnson, której szczepionka jest jednodawkowa.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Adam Niedzielski (minister zdrowia)
Data emisji: 26.02.2021
Godzina emisji: 08.15

pp

Czytaj także

Minister zdrowia: udało się przerwać falę zgonów na COVID-19 dzięki wielu działaniom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 10:55
- Wiele zgonów COVID-owych wynikało z tego, że pacjenci za późno trafiali do szpitali, kiedy już nie można było interweniować, podając leki czy tlen - podkreślił w rozmowie z "Do Rzeczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił również o szczepieniach nauczycieli.
rozwiń zwiń