Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:00
-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
Wojciech Kolarski
Wojciech KolarskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To jest święto, które oddaje cześć tym wszystkim, którzy walczyli o wolność w czasach beznadziejnych, zaraz po II wojnie światowej, kiedy był w Polsce instalowany system komunistyczny. Jest też ten dzień oddaniem sprawiedliwości, przypomnieniem o tych setkach tysięcy osób, które przeszły przez więzienia, które były w lasach, były zaangażowane w quasi-legalne formy oporu antykomunistycznego. Dzisiaj o tych osobach pamiętamy - podkreślił gość programu. 

ZW 1.jpg
W Ostrołęce powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Dyrektor placówki: chcemy pokazać drogę tych ludzi

Jak zaznaczył Wojciech Kolarski, dzisiejsze święto ma kluczowe znaczenie. - Ten dzisiejszy dzień jest dniem, w którym uświadamiamy sobie po dziesięciu latach, odkąd 1 marca jest świętem państwowym, że Żołnierze Niezłomni, Wyklęci, wszyscy zaangażowani w drugą konspirację stoją w jednym szeregu z legionistami Józefa Piłsudskiego, żołnierzami Armii Krajowej, z działaczami opozycji demokratycznej - powiedział. 


Posłuchaj
20:44 Jedynka/SD 7.15 Kolarski 1.03.2021.mp3 Wojciech Kolarski o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych (Sygnału dnia/Jedynka)

 

W Polsce nie brakuje osób, które kwestionują sens dzisiejszej uroczystości. - Ci, którzy podważają sens tego święta, którzy atakują 1 marca jako święto państwowe, chcą cofnąć czas do lat, kiedy mieliśmy wyrwę w naszej pamięci, kiedy nie mogliśmy zapalić zniczy, złożyć kwiatów na grobach ofiar komunistów, kiedy nie mogliśmy zobaczyć miejsc kaźni, kiedy nie mogliśmy poczuć dumy z zachowania Polaków, którzy zachowali wiarę w wolność i niepodległość w czasach próby. Lata 40. i 50. na pewno takim czasem były - podsumował Wojciech Kolarski.  

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Sygnały dnia"

Prowadząca: Katarzyna Gójska

Gość audycji: Wojciech Kolarski (kancelaria prezydenta RP)

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 07.15

kmp/ans

Czytaj także

"Ducha narodu i wolności zabić nie można". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 13:47
- Walcząc w tym najdłużej trwającym w dziejach Rzeczypospolitej powstaniu, jakim było powstanie antykomunistyczne, pokazali, że ducha narodu i ducha wolności zabić nie można i zabić się nie da - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na temat Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Kolarski: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest bardzo ważny dla prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 19:29
- Tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyjątkowym dniem. 10 lat temu został ustanowiony przez Sejm świętem państwowym na pamiątkę wydarzenia sprzed 70 lat, czyli egzekucji członków IV zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - powiedział prezydencki minister Wojciech Kolarski.
rozwiń zwiń