48 lat "Sygnałów dnia". Jak przez dekady zmieniła się ta audycja?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:28
"Sygnały dnia" obchodzą dziś 48. urodziny. Ta kultowa audycja po raz pierwszy została nadana 1 marca 1973 roku i chociaż od tamtego czasu poruszane tematy niewiele się zmieniły, to od strony technicznej "Sygnały dnia" wyglądają już całkowicie inaczej. - Nowoczesna rozgłośnia musi być dzisiaj obecna nie tylko w tradycyjnym odbiorniku radiowym, ale także przyciągać odbiorców w internecie - mówi Krzysztof Kossowski, zastępca dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

żołnierze PAP 1200.jpg
"Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych
Posłuchaj
04:16 Jedynka/Sygnały dnia - 1.03.2021 48 lat "Sygnałów dnia" Obecnie "Sygnały dnia" powstają w dwóch studiach, które znajdują się w różnych częściach budynku Polskiego Radia (Jedynka/Sygnały dnia)

48 lat temu, w pierwszym wydaniu "Sygnałów dnia", informowaliśmy m.in. o wizycie brytyjskiego premiera w Niemczech, uroczystościach związanych z Rokiem Kopernikowskim w Sztokholmie czy alarmie lawinowym w Tatrach. Tematy nie odbiegały więc od tych, o których mówimy w obecnych czasach. Zmieniła się jedynie technologia przekazywania informacji, niemniej z punktu widzenia słuchacza, także to niewiele uległo zmianie.

- Dalej jest odbiornik radiowy i część słuchaczy nadal słucha na falach długich. Część słucha też na UKF-ie, od kilkudziesięciu lat jest taka możliwość, ale część słuchaczy słucha nas w nowszych technologiach (…), czyli poprzez aplikacje internetowe, różnego rodzaju oprogramowania, strony internetowe, ale również za pośrednictwem DAB+, czyli najświeższej technologii stosowanej w Polskim Radiu - twierdzi Sławomir Krzewiński, dyrektor Biura Technologii Polskiego Radia.

Multimedialne studio

Obecnie "Sygnały dnia" powstają w dwóch studiach, które znajdują się w różnych częściach budynku Polskiego Radia.

- Tego słuchacz nie widzi, nie wie i… tak ma być. Radio to sztuka wyobraźni, jak niektórzy mówią. W studiu głównym, które istnieje już od dawna, znajduje się prowadzący słyszalny w radiu. Natomiast w studiu multimedialnym, które uruchomiliśmy w grudniu 2019 roku, na kilka miesięcy przed ogłoszeniem pandemii, siedzi drugi prowadzący, który z jednej strony jest słyszalny w odbiornikach radiowych, a z drugiej wykorzystujemy multimedialność tego studia, żeby prowadzić rozmowy, które można nie tylko słuchać, ale również oglądać - wyjaśnia Sławomir Krzewiński.

Krzysztof Kossowski przyznaje, że multimedia przekładają się na dynamiczny rozwój "Sygnałów dnia". - Nowoczesna rozgłośnia musi być dzisiaj obecna nie tylko w tradycyjnym odbiorniku radiowym, ale także przyciągać odbiorców w internecie. Dlatego też od kilku lat rozmów z gośćmi „Sygnałów dnia” można nie tylko słuchać, ale także oglądać je w streamingu wideo na portalu Polskiego Radia i w naszych mediach społecznościowych - mówi zastępca dyrektora IAR.

Czytaj także:

Najwyższa jakość dźwięku

Program 1 Polskiego Radia można śledzić na Facebooku, Instagramie, YouTube i Twitterze. "Sygnały dnia" można mieć pod ręką również za sprawą mobilnej aplikacji. Sławomir Krzewiński szczególną uwagę zwraca jednak na technologię DAB+.

- Jest to taka technologia, która z jednej strony pozwala nam na zwiększenie ilości dostępnych kanałów w emisji naziemnej, czyli takich, które możemy odbierać na odbiorniku cyfrowym, radiowym, niepodpiętym do internetu, niepodpiętym do anteny satelitarnej, tylko po prostu korzystającym z tego przysłowiowego eteru, a z drugiej strony gwarantującym nam najwyższą jakość dźwięku - mówi Sławomir Krzewiński.

  ***

  Tytuł audycji: Sygnały dnia 

  Materiał: Maja Mazurek

  Data emisji: 1.03.2021

  Godzina emisji: 7.47

  DS

  Zobacz więcej na temat: Krzysztof Kossowski Polskie Radio

  Czytaj także

  "Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

  Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:24
  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  "Od samego początku była programem awangardowo-wysublimowanym". Dyrektor Małaszko-Stasiewicz o 84. urodzinach Dwójki

  Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 09:17
  - To na tej antenie, niezależnie w którym momencie dziejowym, dokonywały się zwykle przełomy, również technologiczne. To w Dwójce po raz pierwszy usłyszano stereo - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor Programu 2 Polskiego Radia.
  rozwiń zwiń