"Za węgierską delegacją mogą podążyć kolejne". Dominika Ćosić o wyjściu Fideszu z EPP

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:38
- To, co się dzieje w EPP, nie podoba się krajom z południa Europy i nie chodzi tutaj tylko o nowe kraje członkowskie. Słychać narzekania ze strony Włochów, Francuzów i Hiszpanów - relacjonowała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor OrbanFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Viktor Orban w piśmie wysłanym na ręce przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej (EPP) ogłosił opuszczenie grupy przez Fidesz.

Unia Europejska free shutt-1200.jpg
Dr Bonikowska: członkowie UE mają kłopot ze wspólnym stanowiskiem wobec Rosji

Dominika Ćosić na antenie Polskiego Radia 24 przypomniała, że już wcześniej była zapowiedź tego ruchu. - W niedzielę premier Orban wysłał list do Manfreda Webera - niemieckiego europosła, który jest szefem EPP w Parlamencie Europejskim, w którym to liście powiedział, że jeżeli dojdzie do zmian statutu, to Fidesz opuści EPP - powiedziała.

Korespondentka TVP w Brukseli zaznaczyła, że nie wiadomo jeszcze, czy węgierscy europarlamentarzyści dołączą do którejś z istniejących już frakcji, czy utworzą nową. Kolejną kwestią jest pytanie, czy za Węgrami podążą inne delegacje należące do EPP np. z Chorwacji, którzy "deklarowali, że podążyliby śladami Orbana".

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
05:33 PR24_mp3 2021_03_03-10-53-38.mp3 Dominika Ćosić o wyjściu Fideszu z europarlamentarnej grupy Europejskiej Partii Ludowej (Temat dnia/Gość PR24)

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dominika Ćosić

Data emisji: 03.03.2021

Godzina emisji: 10092

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Czytaj także

Orban: podstawowym interesem gospodarczym Węgier jest połączenie z Polską bezpośrednio przez Słowację

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 10:00
- Połączenie Węgier z Polską przez Słowację m.in. szlakami transportowymi jest podstawowym interesem naszego kraju - oświadczył w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Viktor Orban zaszczepiony chińskim preparatem. Premier Węgier udostępnił film ze swojego zabiegu

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 16:31
Premier Węgier Viktor Orban został zaszczepiony przeciw koronawirusowi preparatem chińskiej firmy Sinopharm. Nagranie wideo przedstawiające to wydarzenie zamieścił w niedzielę na swoim profilu na Facebooku.
rozwiń zwiń