Prezes Agencji Rezerw Strategicznych o opóźnieniach w dostawach szczepionek na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 07:50
- Będą to połączone dwie dostawy. Jedna zaległa z wczoraj oraz ta zaplanowana na poniedziałek. Będzie to ok. 300 tys. dawek szczepionki. Poradzimy sobie z tą sytuacją. Nie ma żadnego ryzyka dla pacjentów, którzy czekają na szczepienia przeciw COVID-19 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał KuczmierowskiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski
mid-epa09050180 (1).jpg
Zmiany w programie szczepień. Nowy harmonogram oraz zalecenia ws. ozdrowieńców i dawkowania

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, które miały być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero. Tego samego dnia prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych poinformował, że dostawa została odwołana. Wyjaśniał, że jako powód podano "problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek".

Czytaj także:

- Skandaliczne w tej sytuacji jest to, że o odwołaniu dostaw szczepionki dowiedzieliśmy się w tym samym dniu, w którym miała ona przybyć do kraju - mówił Michał Kuczmierowski na antenie radiowej Jedynki. - Mamy zaplanowany cały harmonogram działań - dlatego tak ważne jest, żeby szczepionki sprawnie docierały na miejsce - dodał.

Posłuchaj
19:45 [PR1] PR1 (mp3) 05 marzec_2021_03_05-07-15_for_media.mp3 Michał Kuczmierowski: Polska przeszła obronną ręką przez problemy przy dostawach szczepionek (Sygnały dnia/Jedynka)
kambo mid-epa09046419 1200.jpg
237 mln dawek szczepionki AstraZeneki dla 142 krajów. WHO zdradza termin

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zauważył, że "Polska przeszła obronną ręką przez problemy przy dostawach szczepionek". - Inne kraje miały poważne perturbacje, przesuwano terminy drugich szczepień albo wstrzymywano szczepienia w ogóle - wymieniał.

Gość red. Katarzyny Gójskiej przytoczył również przykład innego dostawcy szczepionek. - Obecnie Pfizer realizuje dostawy jak po sznurku, są one na czas. Wcześniej były tylko zawirowania dotyczące wielkości dostaw. W tej chwili się wyrównały - są one na poziomie 380 tys. dawek szczepionki tygodniowo - podkreślił.

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Michał Kuczmierowski (prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych)
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 07.15

PR1/PAP
pb

Czytaj także

Czy Polska zakupi szczepionkę z Chin przeciwko COVID-19? Rzecznik prezydenta wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 10:14
- Kwestia ewentualnego zakupu przez Polskę szczepionek przeciwko COVID-19 z Chin będzie prowadzona dalej na poziomie rządowym - zaznaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przebiega zgodnie z planem, choć zredukowany o faktyczne dostawy". Rzecznik rządu o programie szczepień

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 15:44
O przebiegu programu szczepień dyskutowano w środę w Warszawie na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sytuacja absolutnie skandaliczna". Prezes RARS o opóźnieniach w dostawie szczepionek AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 12:10
- Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta. To sytuacja absolutnie skandaliczna - poinformował w czwartek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
rozwiń zwiń