Opłata reprograficzna. Czy wpłynie na ceny urządzeń elektronicznych?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 11:52
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce wprowadzić dodatkową opłatę za urządzenia elektroniczne. Miałaby ona być finansowanym zadośćuczynieniem dla artystów w związku z prawami autorskimi. Wiceminister Wanda Zwinogrodzka zapewnia, że opłata reprograficzna nie powinna wpłynąć na ceny urządzeń elektronicznych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ImYanis/shutterstock

Posłuchaj
04:07 Jedynka/Sygnały dnia - 5.03.2021 opłata reprograficzna Wiceminister zaznacza, że opłata reprograficzna nie powinna wpłynąć na cenę urządzeń elektronicznych (Jedynka/Sygnały dnia)

Jak tłumaczy wiceminister, obecnie wiele osób korzysta z urządzeń elektronicznych do kopiowania utworów muzycznych bądź filmów. W związku z tym wspomniana opłata byłaby pewnego rodzaju rekompensatą dla twórców, ponieważ trafiałaby do organizacji zajmujących się prawami autorskimi. Wspomnianą opłatą zostałyby objęte smartfony, komputery, tablety czy telewizory.

telewizor free 1200.jpg
Nowy system nadawania DVB-T2. Czy czeka nas wymiana telewizorów?

- Wszyscy z tego korzystamy i każdy może bezpłatnie wysłuchać jakiegoś utworu, często przeczytać książkę albo obejrzeć jakiś film. Niewątpliwie to poszerza dostęp do kultury, co jest wartością tego rozwiązania, ale jednocześnie pozbawia twórców należnego im zarobku. To jest przecież ich praca, z której utrzymują się. Wobec tego, żeby usunąć tę nierównowagę i żeby twórcy, mówiąc krótko, nie pracowali za darmo, opracowano rozwiązanie, jakim jest opłata reprograficzna, która występuje już w przytłaczającej większości krajów Unii Europejskiej - mówi Wanda Zwinogrodzka.

Będzie drożej?

Zdaniem Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska, na wprowadzeniu dodatkowej opłaty stracą głównie konsumenci.

- Taki podatek odbije się bardzo negatywnie na kieszeniach konsumentów, którzy i tak są obciążeni kryzysem pandemicznym, ryzykiem utraty pracy, zwiększającymi się kosztami swojego życia codziennego i dokładanie jeszcze kolejnych kilkuset złotych do ceny laptopa, smartfona czy telewizora, które są niezbędne chociażby do zdalnej edukacji, jest bardzo złym pomysłem. Każdy z nas odczuje to we własnym portfelu - uważa Michał Kanownik.

dom FREE 1200.jpg
Kto wykonuje więcej obowiązków domowych? Kobieta czy mężczyzna?

Opłata, nie podatek

Wiceminister zaznacza, że opłata reprograficzna nie powinna wpłynąć na cenę urządzeń elektronicznych. Dodaje również, że nazywanie tej opłaty podatkiem jest "nieporozumieniem, żeby nie powiedzieć manipulacją".

- Podatki trafiają do budżetu, a opłata reprograficzna trafia bezpośrednio do artystów. Jest to najpopularniejszy mechanizm. Tym samym oznaczałoby to, że zagranicą te urządzenia powinny być droższe niż u nas, a tak nie jest. Niemcy uzyskają największe na świecie środki z tej opłaty, tj. ponad 330 mln w skali roku, a urządzenia elektroniczne bywają tam o kilkaset, a nawet do tysiąca złotych tańsze niż u nas. Opłata uiszczana jest z marży producentów urządzeń, dlatego nie powinna wpłynąć na cenę - tłumaczy Wanda Zwinogrodzka.

Marek Grabowski, socjolog z Social Changes twierdzi jednak, że proponowane zmiany mogą doprowadzić do wykluczenia cyfrowego. - Aż 30 proc. Polaków deklaruje, że będzie kupować sprzęt audiowizualny zdecydowanie rzadziej, a 24 proc. rzadziej. Niepokojące jest, że ograniczenie przede wszystkim dotknie osoby w wieku 55+. Występuje tutaj duża, istotna różnica statystyczna, więc można wnioskować, że te osoby dotknie, mówiąc wprost, wykluczenie cyfrowe - dodaje.

Czytaj także:

   ***

   Tytuł audycji: Sygnały dnia 

   Prowadziła: Karolina Rożej

   Materiał: Klaudia Porębska

   Goście: Wanda Zwinogrodzka (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), Michał Kanownik (prezes Związku Cyfrowa Polska), Marek Grabowski (socjolog z Social Changes)

   Data emisji: 5.03.2021

   Godzina emisji: 7.39

   DS

   Czytaj także

   "Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

   Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:24
   1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   48 lat "Sygnałów dnia". Jak przez dekady zmieniła się ta audycja?

   Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:28
   "Sygnały dnia" obchodzą dziś 48. urodziny. Ta kultowa audycja po raz pierwszy została nadana 1 marca 1973 roku i chociaż od tamtego czasu poruszane tematy niewiele się zmieniły, to od strony technicznej "Sygnały dnia" wyglądają już całkowicie inaczej. - Nowoczesna rozgłośnia musi być dzisiaj obecna nie tylko w tradycyjnym odbiorniku radiowym, ale także przyciągać odbiorców w internecie - mówi Krzysztof Kossowski, zastępca dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
   rozwiń zwiń