"To jest wręcz lawinowy wzrost zakażeń". Wiceminister zdrowia ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 07:35
- W ciągu ostatniej doby przybyło prawie pół tysiąca nowych pacjentów z koronawirusem, 69 osób trafiło pod respiratory - to są bardzo niepokojące liczby. Niestety widzimy zauważalny wzrost liczby pacjentów z COVID-19 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaFoto: Polskie Radio
1200_szczepienie_shutterstock.png
Ruszają szczepienia dla osób z grupy zero, które nie przyjęły jeszcze żadnej dawki

Wiceminister zdrowia, który był gościem radiowej Jedynki, podkreślił, że to, co obserwujemy, "to lawinowy wręcz wzrost zakażeń".

Czytaj także:

- Ostatnie dni pokazują, że coraz większa część naszego społeczeństwa trafia do szpitala (często za późno) i musi być hospitalizowana. Polacy próbują leczyć się na własną rękę - czasem w ogóle nie zgłaszają się do lekarza, nie robią testów, chcą tę chorobę przejść w domu. Nie leczmy się na własną rękę - zaapelował.

Waldemar Kraska poinstruował również, w jaki sposób się zachować, kiedy zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy koronawirusa.

Posłuchaj
21:17 [PR1] PR1 (mp3) 08 marzec_2021_03_08-07-15_for_media.mp3 Waldemar Kraska: kiedy pojawią się u nas pierwsze objawy, to powinniśmy od razu zgłosić się na badanie (Sygnały dnia/Jedynka)
covid szczepionka free shutt 1200 .jpg
Ponad 700 tys. dawek w poniedziałek, do piątku prawie milion. Nowa dostawa szczepionek do Polski

- Kiedy pojawią się u nas pierwsze objawy, to powinniśmy od razu zgłosić się na badanie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, czy jest to zakażenie koronawirusem. W następstwie otrzymamy od razu pulsoksymetr - urządzenie, które będzie monitorowało nasz stan zdrowia, naszą saturację. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kiedy nasza kondycja się pogorszy - tłumaczył.

- Jeżeli widzimy, że mamy sine usta, gorączkę powyżej 39 st. C, która utrzymuje się od trzech dni - wtedy należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub szpitalem. Pierwsze 10 dni choroby jest bardzo ważne - podkreślił wiceminister zdrowia.

. .

***

Tytuł audycji: "Sygnały dnia"
Prowadziła: Katarzyna Gójska
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 08.03.2021
Godzina emisji: 07.15

pb

Czytaj także

Będzie więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Szpital Narodowy zwiększa potencjał

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 09:57
- Od poniedziałku szpital tymczasowy na PGE Narodowym w Warszawie zwiększa liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W czwartek było ich ok. 180. Obecnie szpital jest w stanie przyjąć 300 osób - poinformował szef placówki dr Artur Zaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pacjenci z objawami COVID-19 za późno zgłaszają się do lekarzy". Dr Sutkowski o wzroście zakażeń i zgonów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 12:48
- Pacjenci odczuwający objawy koronawirusa leczą się w domu. Zgłaszają do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy zaostrzą się na tyle, że wymagają hospitalizacji. Niestety często zdarza się, że to już jest za późno - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy przygotowani na trzecią falę epidemii". Bartosz Kownacki o wzroście zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 12:23
- Szpitale tymczasowe powstały, by być przygotowanym do sytuacji, gdy przyjdzie trzecia czy czwarta fala, by nie robić na ostatnią chwilę prowizorki. To kosztowało duże pieniądze (…) dziś możemy mieć jednak nadzieję, że sytuacja będzie lepsza niż w innych państwach - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Kownacki (PiS). W dyskusji wzięli również udział Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) oraz Artur Dziambor (Konfederacja).
rozwiń zwiń