Co z weselami w czasie pandemii? Zostaną odmrożone?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:22
Od roku branży weselnej towarzyszy ciągła niepewność, stres oraz przykładanie imprez na późniejsze terminy. Nic nie wskazuje na to, że wesela i inne uroczystości zostaną w miarę szybko odmrożone. Obecnie przechodzimy bowiem trzecią falę koronawirusa. - Śluby kwietniowe i majowe w większości są przekładane, bo nikt nie wie na czym stoimy - mówi Katarzyna Gajek z Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Svetlana Kramar/shutterstock

muller 1200 jedynka.jpg
Müller: gdybyśmy w ogóle znieśli obostrzenia, to moglibyśmy mieć 60 tys. zachorowań dziennie
Posłuchaj
04:27 Jedynka/Sygnały dnia - 9.03.2021 wesela Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji zapewniał jednak, że rząd wkrótce będzie podejmował odważniejsze kroki w kierunku odmrażania gospodarki (Jedynka/Sygnały dnia)

Już niedługo powinien rozpocząć się sezon ślubów i wesel, ale jest bardzo istotny problem - trzecia fala pandemii koronawirusa. Już od kilku miesięcy sale weselne, ze względu na wprowadzone zasady bezpieczeństwa, nie mogą organizować żadnych uroczystości. A jak będzie w kolejnych miesiącach?

- Śluby i wesela są takim wydarzeniem, którego nie planuje się z tygodnia na tydzień, więc już na tym etapie w zasadzie śluby kwietniowe i majowe w większości są przekładane, bo nikt nie wie na czym stoimy. Prowadzimy rozmowy o odmrażaniu, natomiast nadal nie płyną z tego ani terminy, ani konkrety - twierdzi Katarzyna Gajek.

Odmrażanie po świętach?

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas ostatniej konferencji zapewniał jednak, że rząd wkrótce będzie podejmował odważniejsze kroki w kierunku odmrażania gospodarki.

- Rzeczywiście jest taki scenariusz analizowany, że w przypadku, jeśli po świętach mielibyśmy apogeum zachorowań już za sobą, to będziemy przywracali wszystkie te branże, które były do tej pory dotknięte obostrzeniami. Oczywiście taką techniką delikatnych kroków, czyli nie od razu na 50 osób na przykład wesele, tylko wprowadzając pewne ostrożniejsze limity. Generalnie, jeżeli chodzi o perspektywę poświąteczną, jesteśmy nastawieni, żeby podejmować odważne decyzje luzujące, ale z zastrzeżeniem, że będziemy mieli za sobą szczyt zachorowań - poinformował Adam Niedzielski.

Zdaniem specjalistki chorób zakaźnych prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej w przypadku wznowienia organizacji wesel, należy zachować szczególną ostrożność. Anna Boroń-Kaczmarska zwraca uwagę, że podczas zabawy nie jest łatwo dopilnować przestrzegania zasad bezpieczeństwa, takich jak noszenie maseczek czy zachowywanie dystansu.

Czytaj także:

Sale weselne bardzo ucierpiały

- Branża ślubna bardzo ucierpiała w czasie pandemii, dlatego nawet delikatne poluzowania będą dobrą wiadomością (…). Po pierwsze moglibyśmy wrócić do tego systemu, który działał już w zeszłym roku i który wszyscy przetestowaliśmy oraz wdrożyliśmy. Obiekty zainwestowały wtedy naprawdę sporo w różne zabezpieczenia, żeby móc organizować imprezy - wyjaśnia Katarzyna Gajek.

    ***

    Tytuł audycji: Sygnały dnia 

    Prowadził: Daniel Wydrych

    Materiał: Klaudia Porębska

    Data emisji: 9.03.2021

    Godzina emisji: 7.42

    DS

    Czytaj także

    "Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

    Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:24
    1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy nie złożyli broni i walczyli o wolną Polskę także po zakończeniu II wojny światowej. - Ich decyzja o pozostaniu w lasach i prowadzeniu działalności konspiracyjnej, stanowiła bardzo skuteczną zaporę przeciwko planom sowietyzacji Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
    rozwiń zwiń

    Czytaj także

    48 lat "Sygnałów dnia". Jak przez dekady zmieniła się ta audycja?

    Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 11:28
    "Sygnały dnia" obchodzą dziś 48. urodziny. Ta kultowa audycja po raz pierwszy została nadana 1 marca 1973 roku i chociaż od tamtego czasu poruszane tematy niewiele się zmieniły, to od strony technicznej "Sygnały dnia" wyglądają już całkowicie inaczej. - Nowoczesna rozgłośnia musi być dzisiaj obecna nie tylko w tradycyjnym odbiorniku radiowym, ale także przyciągać odbiorców w internecie - mówi Krzysztof Kossowski, zastępca dyrektora Informacyjnej Agencji Radiowej.
    rozwiń zwiń