"Wkrótce czekają nas ważne decyzje polityczne". Dera o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 09:15
- Solidarna Polska będzie musiała sobie odpowiedzieć, czy zagłosować, czy nie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Dodał, że "jeżeli nie zagłosuje, to później Zjednoczona Prawica będzie musiała się zastanowić, czy można w takiej formule funkcjonować i czy to będzie potężną przeszkodą, czy nie".
Andrzej Dera
Andrzej DeraFoto: Wojciech Kusiński/PR1

Andrzej Dera podkreślił, że z wypowiedzi, które do tej pory słyszy, wynika, że politycy Solidarnej Polski mają "poważne zastrzeżenia związane z Planem Odbudowy".

Gość audycji zauważył, że "jest to problem Koalicji". - Solidarna Polska będzie musiała sobie odpowiedzieć, czy zagłosować, czy nie - stwierdził. Zaznaczył przy tym, że "czekają nas w najbliższym czasie ważne decyzje polityczne".

pap_sejm_1200.jpg
"Prawica wyciągnęła naukę z 2007 roku". Pietryga o ewentualnych przyspieszonych wyborach

Pytany o wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, w której prezes PiS stwierdził, że konflikt w Zjednoczonej Prawicy wynika z ambicji polityków Solidarnej Polski, odpowiedział, że "każdy może w inny sposób odbierać sytuację".

 

Posłuchaj
15:04 [STUDIA]S4_(PCM) 10 marzec 2021 08_15_17_for_media.mp3 Andrzej Dera o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy (Sygnały dnia/Jedynka)

Dera był również pytany o to, czy jeśli Solidarna Polska zagłosuje inaczej niż Prawo i Sprawiedliwość, będzie to oznaczało koniec rządu. - Na to pytanie będzie musiała odpowiedzieć Zjednoczona Prawica, bo to rzeczywiście będzie poważny problem, przed którym stanie - stwierdził.

Podkreślił przy tym, że "pan prezydent wyraźnie artykułował swoje oczekiwania. Uważa, że rząd Zjednoczonej Prawicy wygrał niedawno wybory, ma mandat demokratyczny do sprawowania władzy i jest potrzebny Polsce". - Decyzje polityczne są wewnątrzkoalicyjne i tutaj nie ma już roli pana prezydenta - dodał.

Odnośnie do Krajowego Planu Odbudowy stwierdził, że "na tym poziomie jest za wcześnie na artykułowanie ostrych ocen" ze strony prezydenta.

Czytaj także:

Sekretarz stanu w prezydenckiej kancelarii skomentował także kwestię wyboru Rzecznika Prawa Obywatelskich. - Jest potrzebny konsensus ponadpartyjny (...), potrzebne jest współdziałanie partii, natomiast w tej chwili tego współdziałania nie ma i to, co powstaje w Sejmie, jest kontestowane przez Senat tylko z tego względu, że większość senacka jest mniejszością w Sejmie - zauważył.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Andrzej Dera (sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta)
Data emisji: 10.03.2021
Godzina emisji: 8.15

itom

Czytaj także

"PiS traci powoli cierpliwość do niefrasobliwych". Truskawa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 13:30
- Trudno spodziewać się, by resztki po ruchu Kukiz'15, mogły współtworzyć koalicję rządzącą - ocenił w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Doszło do zbliżenia w paru kwestiach". Liderzy Zjednoczonej Prawicy rozmawiali o Nowym Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 22:22
Podczas wtorkowego spotkania liderzy Zjednoczonej Prawicy rozmawiali głównie o Nowym Ładzie, doszło do zbliżenia w paru kwestiach, rozmowy nadal trwają, wszystko jeszcze się klaruje - przekazał PAP jeden z polityków koalicji rządzącej znający kulisy spotkania.
rozwiń zwiń