COVID-19. Ruszyły zapisy na szczepienie dla osób przewlekle chorych

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:00
Od dziś (10 marca) na szczepienie przeciw COVID-19 mogą zapisać się osoby przewlekle chore, które są dializowane, leczą się onkologicznie lub są po przeszczepach albo są poddane przewlekłej wentylacji mechanicznej. Osoby te powinny mieć automatycznie wystawione e-skierowanie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ArtmannWitte

Do grupy 1B, czyli osób przewlekle chorych, zakwalifikowano tych, których stan zdrowia zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, bo cierpią na poważne schorzenia. Resort zaleca, aby osoby te otrzymały preparaty mRNA, czyli Moderny i Pfizera.

czytaj więcej
lekarz 1200.jpg
Zawieszone zabiegi i operacje planowe. "Ratowanie życia zawsze będzie miało pierwszeństwo"

W przypadku chorych onkologicznie, dotyczy to osób, u których leczenie chemioterapii lub radioterapii prowadzono po 31 grudnia 2019 roku, natomiast w przypadku pacjentów po przeszczepach komórek, tkanek i narządów dotyczy to osób, u których prowadzone jest leczenie immunosupresyjne.

Posłuchaj
03:24 _PR1_AAC 2021_03_10-07-40-28.mp3 Ruszyły szczepienia osób przewlekle chorych (Sygnały dnia/Jedynka)

 

Osoby przewlekle chore mogą zapisywać się na szczepienie poprzez infolinię i stronę internetową, natomiast osoby dializowane w stacjach dializ, a chorzy onkologicznie mogą to zrobić również w placówkach onkologicznych.

czytaj więcej
shutterstock_zdrowie nowotwory 1200.jpg
Szczepienie przeciw COVID-19 u osób z nowotworem złośliwym

Wiceminister zdrowia Anna Goławska poinformowała, że chorzy, którzy nie są w stanie dotrzeć do punktu szczepień, mogą zapisać się na szczepienie u siebie w domu, które będzie wykonane przez wyjazdowy zespół szczepienny.

Pacjentów z chorobami przewlekłymi nie obejmuje zasada odraczania szczepienia o 6 miesięcy, jeśli przeszli oni zakażenie SARS-CoV-2.

***

Skierowania dla pacjentów grupy 1B powinny być wystawione do środy 10 marca przez Centrum e-Zdrowia(CeZ). Miała to umożliwić sprawozdawczość NFZ. Listę pacjentów ustalono po kodach chorób.

Pacjent może sprawdzić, czy otrzymał takie skierowanie, wchodząc na swoje Internetowe Konto Pacjenta przez stronę pacjent.gov.pl lub dzwoniąc do lekarza POZ lub swojego lekarza prowadzącego.

Są trzy sposoby rejestracji na szczepienia: całodobowa i bezpłatna infolinia 989, e-rejestracja dostępna na stronie www.gov/szczepimysię oraz ta za pośrednictwem SMS-a wysłanego na numer 664-908-556.

Szczepienie osób przewlekle chorych rozpocznie się 15 marca.

Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami (opr. Adam Ziemienowicz/PAP) Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia 

Prowadzą: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Materiał: Barbara Góra

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 7.40

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Szczepionki przeciw COVID-19. Czym się różnią? Zobacz nasz poradnik

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 10:20
Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Astra-Zeneca Polska otrzymuje w ramach kontraktów zawartych przez Komisję Europejską. Nasz kraj ma zakontraktowane ok. 100 mln dawek preparatu do końca roku. Czym się jednak charakteryzują szczepionki poszczególnych firm? Jakie są różnice?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczulenie na penicylinę. Czy możesz zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:40
Uczulenie na penicylinę jest jedną z najczęstszych reakcji alergicznych na podawany lek. Stąd wśród niektórych osób pojawiają się obawy, co do możliwości przyjęcia szczepienia przeciwko COVID-19. - Jeśli jestem uczulony, to czy mogę zaszczepić się? - zastanawia się słuchacz radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń